Obchody Święta Niepodległości 2023 Gminy Mielec

Gmina Mielec podczas obchodów głównych uczciła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszyscy, którzy zjawili się 11 listopada 2023 roku w Chorzelowie mogli wziąć udział w Nabożeństwie sprawowanym w intencji ojczyzny oraz uroczystym pochodzie.
Nie zabrakło również przemówień okolicznościowych, złożenia wiązanek i zniczy oraz występów artystycznych.

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w sobotę, od Mszy Świętej, odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie.

Następnie uroczysta kolumna prowadzona przez Orkiestrę Dętą Parafii Mielec – osiedle Rzochów oraz Poczty Sztandarowe Szkół, Jednostek OSP oraz organizacji pozarządowych, przemaszerowała na Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny.

Druga część obchodów rozpoczęła się od nawiązania do polskiej historii przez dyrektora SOKiS Damiana Małka, po którym swoje słowa do zebranych skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.
– Dziś obchodzimy niezwykle ważne święto nie tylko silnej, suwerennej i niepodległej Polski, ale również dzień pamięci i chwały dla wszystkich Polaków, którym zawdzięczamy to, że nasz kraj, że nasza ukochana Ojczyzna, znajduje się na mapie świata i ciągle umacnia na niej swoją pozycję. Po raz 105 dane jest nam obchodzić rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, jednak jak doskonale pamiętamy w tym czasie bywały i momenty dramatyczne jak chociażby czas II Wojny Światowej, czy późniejszej zależności naszej Ojczyzny od nieprzyjaznej  i złowrogiej Rosji. Jednak Polska zawsze trwała w sercach, umysłach i duszach naszych poprzedników i za to winni jesteśmy im dozgonną pamięć. Dziękuję Wam wszystkim tu zebranym, że swoją postawą budujecie głęboką świadomość niepodległej Polski. Że propagujecie wśród młodego pokolenia piękne patriotyczne postawy. Przez długie 123 nasi przodkowie w różnych powstaniach przelewali krew i walczyli o nasz kraj. To była dla nich trudna rzeczywistość i ciągły czas strachu i obaw o życie swoje i bliskich. Człowiek często podświadomie wypiera od siebie to co było złe, nieprzyjemne i niekorzystne. Chcemy zapomnieć o smutnych i nieraz tragicznych momentach naszego życia, a chcemy pamiętać tylko to co było dobre i przyjemne. Dlatego dziś pomimo uczucia radości, dumy i wielkiego święta pamiętajmy jak wiele ludzkich istnień, jak dużo krwawych batalii i potyczek stoi za naszą wolnością – zwrócił się do zebranych Wójt.

Po przemówieniu hołd, tym których nie ma już z nami, a którym zawdzięczamy Niepodległą Ojczyznę, oddały przez złożenie wieńców i zapalenie zniczy zaproszone delegacje oraz mieszkańcy Gminy Mielec.

Uroczystość zakończył mini koncert utworów żołnierskich Orkiestry Dętej Parafii Mielec – Osiedle Rzochów prowadzonej przez Erwina Żebro.

Sobotnie wydarzenia nie były jedynymi jakie zaplanowano w Gminie Mielec w ramach obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W południe na chorzelowskim stadionie rozegrano „Biało-czerwony Turniej Piłkarski” oldboyów Gminy Mielec, a wieczorem w Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury odbył się Koncert Patriotyczny przygotowany przez ZPiT „Chorzeloiwacy”.

Zobacz film  >>> https://fb.watch/onmvb0xsvO/   <<<