Powołanie Parafii pw. Bożej Opatrzności

1 stycznia 2009 roku Biskup tarnowski Wiktor Skworc erygował parafię pw. Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej. Administratorem parafii został ks. Zbigniew Smołkowicz. Parafia w Woli Mieleckiej jest 445 parafią w diecezji tarnowskiej. Uroczyste ogłoszenie dekretu odbyło się w Święto Trzech Króli, 6 stycznia 2009 roku.

 - Zakończono pierwszy etap budowy, czyli kaplicę wraz z zapleczem mieszkalnym dla księdza oraz powstała nowa parafia. Drugi, na pewno dłuższy etap, który przed nami, to budowa świątyni. W 2009 roku chcemy dopracować projekt budowlany kościoła, by spełniał on wszelkie wymagania duszpasterskie i był na miarę naszych ludzkich oczekiwań. Chcemy też zacząć gromadzić środki materialne na fundament. Będzie to wydatek ok. 300 tys. zł. Podana orientacyjna kwota pozwoli rozpocząć prace budowlane przy wznoszeniu świątyni - tak o planach na 2009 rok mówi nowy administrator, ksiądz Zbigniew Smołkowicz.Biskupia decyzja
Historycznym wyzwaniem dla społeczności Woli Mieleckiej była decyzja, którą podjął po wizytacji kanonicznej w parafii św. Mateusza w 2003 roku biskup Wiktor Skworc, o utworzeniu nowej parafii oraz budowie nowego kościoła i plebanii w Woli Mieleckiej. Z tym zadaniem do parafii pw. św. Mateusza w Mielcu został skierowany w sierpniu 2004 roku ksiądz Zbigniew Smołkowicz.
Pierwsza pasterka w nowej kaplicy na Woli Mieleckiej w 2007 roku była celebrowana przez rodaka, księdza dr. Piotra Bajora i księdza Zbigniewa Smołkowicza. Było to największe zgromadzenie liturgiczne w historii Woli Mieleckiej, podczas którego rozdano ponad sześćset komunii świętych.
Natomiast 31 sierpnia 2008 roku biskup Wiktor Skworc poświęcił kaplicę i tabernakulum oraz powołał kaplicę pw. Opatrzności Bożej w Woli Mieleckiej.

Będą chrzty i śluby
Na mocy kan. 515 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, ordynariusz tarnowski ks. biskup Wiktor Skworc erygował w dniu 1 stycznia 2009 roku parafię p.w. Opatrzności Bożej w Woli Mieleckiej. Nowo utworzona parafia powstała po wydzieleniu z parafii pw. Św.Mateusza w Mielcu miejscowości: Wola Mielecka, Piątkowiec (część). Administratorem parafii został ks.mgr. Zbigniew Smołkowicz. Głównym zadaniem ks.Zbigniewa jest troska o zbawienie wiernych parafii w Woli Mieleckiej, oraz administracja tej Parafii w sprawach duchowych i materialnych od dnia 1 stycznia 2009 r., oraz staranie o budowę kościoła parafialnego.
Parafia należeć będzie do do Dekanatu Mielec-Północ, a funkcje kościoła parafialnego tymczasowo pełniła będzie kaplica pw. Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej.

8 stycznia 2009 roku nastąpiło protokolarne przejęcia majątku kościelnego z rąk Księdza Janusza Kłeczka, proboszcza parafii pw. św. Mateusza w Mielcu, w obecności Księdza Dziekana Dekanatu Mielec-Północ, majątek ten stanowi: Kaplica wraz z zapleczem duszpasterskim w Woli Mieleckiej, która na czas budowy świątyni będzie pełniła funkcję kościoła parafialnego , z pełnym wyposażeniem, oraz nieruchomość ziemska wielkości l ha 43a,

Z dniem 8 stycznia 2009 roku ks. mgr Zbigniew Smołkowicz zarządza parafią w Woli Mieleckiej, in spiritualihus et temporalibus, zgodnie z obowiązującymi przepisami powszechnego i diecezjalnego prawa kościelnego. W kaplicy mogą odbywać się chrzty, śluby, pogrzeby, założono nowe księgi metrykalne, oraz zaczęła działać kancelaria.


 

Kaplica i plebania na Woli Mieleckiej, trochę historii.

18 kwietnia 2007 roku rozpoczęto prace budowlane budynku kaplicy w Woli Mieleckiej. Większość materiałów zakupiona została jeszcze w ubiegłym roku po starych cenach i dzięki temu udało nam się zaoszczędzić wiele złotówek. Prace przy budowie prowadzone są metodą gospodarczą przy ogromnym zaangażowaniu parafian z Woli Mieleckiej i Piątkowca. Pierwsza pasterka w nowej kaplicy na Woli Mieleckiej Anno Domini 2007 była celebrowana przez naszego rodaka ks. Dr Piotra Bajora i ks. Zbigniewa Smołkowicza.

Prowadzona budowa jest realizacją I części inwestycji jaką jest docelowo budowa kościoła i utworzenie nowej parafii w Woli Mieleckiej . Ufamy mocno , że dzięki Opatrzności Bożej i życzliwości ludzkiej w przyszłym roku zaczniemy w budynku kaplicy i części plebani regularne duszpasterstwo . Powierzchnia kaplicy wynosić będzie ok. 160 m.kw .

W budynku mieścić się będzie cała infrastruktura gospodarcza przyszłej plebani z kancelarią parafialną oraz mieszkanie na razie dla jednego duszpasterza . Mając na uwadze wzrost liczby mieszkańców przewidywana jest po ukończeniu budowy kościoła także rozbudowa części mieszkalnej plebani dla przynajmniej trzech księży. Warto wiedzieć , że inwestycja prowadzona jest dzięki ofiarom , które składane są na tacę w parafii św. Mateusza w I Niedziele miesiąca , ofiarom z trzech ostatnich kolęd z Woli Mieleckiej i Piątkowca , oraz indywidualnych ofiarodawców.

24 grudnia 2007 roku odbyła się pierwsza historyczna pasterka w nowej kaplicy, było to największe zgromadzenie liturgiczne w historii Woli Mieleckiej podczas którego rozdano ponad sześćset komunii świętych.

31 sierpnia 2008 r. o godz. 11.00 ks. Biskup Wiktor Skworc poświęcił kaplicę i tabernakulum, oraz erygował (powołał) Kaplicę p.w. Opatrzności Bożej w Woli Mieleckiej.

1 stycznia 2009 roku Biskup tarnowski Wiktor Skworc erygował ( powołał ) parafię pw. Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej. Administratorem parafii został ks. Zbigniew Smołkowicz.

opracował:Zbigniew Wicherski