Konsekracja kościoła w Woli Mieleckiej

- 8 października 2022 roku biskup Andrzej Jeż dokonał konsekracji świątyni. - Taka liturgia w danej świątyni celebrowana jest tylko raz. Towarzyszą jej wymowne symbole, znaki: namaszczenie ołtarza i ścian krzyżmem świętym, pokropieniem wodą żywej świątyni ludu bożego i ścian widzialnej świątyni – powiedział.

Parafia w Woli Mieleckiej liczy ponad 2 tysiące osób i obejmuje też część wsi Piątkowiec.

Prace przy budowie nowej świątyni w Woli Mieleckiej rozpoczęły się w sierpniu 2010 roku. Przez 12 lat dzięki ofiarności parafian i różnych darczyńców, udało się stworzyć obiekt, który zastąpi obecną, niewielką kaplicę. Ta zostanie przerobiona na mieszkanie dla jednego księdza oraz salę katechetyczną, której w parafii obecnie nie ma.

Świątynia w Woli Mieleckiej wyróżnia się nowoczesną, funkcjonalną bryłą.
– Z dużą elegancją, prostotą, mocną symboliką – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas sobotniej uroczystości konsekracji kościoła.

Konsekracja kościoła, czyli obrzęd dedykowania świątyni Bogu, ma ustalony od wieków przebieg.
- Taka liturgia w danej świątyni celebrowana jest tylko raz. To wydarzenie ma wymiar iście historyczny. Towarzyszą jej wymowne symbole, znaki: namaszczenie ołtarza i ścian krzyżmem świętym, pokropieniem wodą żywej świątyni ludu bożego i ścian widzialnej świątyni. Wymowna jest także symbolika światła i uroczystych okadzeń – wyjaśniał zgromadzonym biskup Andrzej Jeż.

Ordynariusz tarnowski zwracał uwagę, że obok budowy budynku kościoła trwa też budowa kościoła żywego, w świątynia staje się domem dla wiernych.
- Jako chrześcijanie jesteśmy integralną częścią Kościoła. To jest nasz dom, który nie może być traktowany jako punkt usług religijnych. Jesteśmy domownikami, tymi którzy aktywnie tworzą dom. Wiemy, że w domu nie jest najważniejsze wyposażenie. Ten wymiar estetyczny jest ważny, ale nie najważniejszy. Najważniejsze są osoby, ludzie mieszkający w tym domu i relacje, jakie między nimi są tworzone – pouczał biskup Andrzej Jeż.
- We wspólnocie Kościoła te żywe cegły ciągle się zmieniają. Praca nad budową wspólnoty parafialnej wciąż trwa. Słowa szczerej wdzięczności kieruję do każdego, kto poprzez modlitwę, pracę, ofiarowanie cierpień i dary materialne ma udział w budowaniu tej świątyni – zaznaczał biskup tarnowski.

Historia utworzenia parafii w Woli Mieleckiej sięga 2003 roku
Miejscowość nasza rozrosła się do jednej z największych w rejonie Mielca. W 2009 roku zapadła decyzja o budowie świątyni – przypomina proboszcz Zbigniew Smołkowicz, budowniczy kościoła i parafii pw. Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej.

Kościół zaprojektował mielecki architekt Wojciech Jurasz, kierownikiem budowy był i jest inżynier Stanisław Szczepaniak.
- Na planie krzyża łacińskiego z cegły licowej czerwonej. Bryła kościoła ujmuje prostotą tradycyjnych kształtów. Jest inspirowana stylem nadwiślańskim, neogotyku. Wystrój wnętrza w ceramice ceglano-płytkowej. Ołtarz główny, ołtarze boczne i stacje drogi krzyżowej zaprojektował profesor Stanisław Brach z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Głównym akcentem sakralnym w prezbiterium jest krzyż z tajemnicą działania Trójcy Przenajświętszej inspirowany krzyżem Świętego Franciszka – relacjonował ksiądz Smołkowicz.

Relikwia Błogosławionej Karoliny
Podczas sobotniej konsekracji doszło jeszcze do jednej ważnej dla wiernych z Woli Mieleckiej chwili. We wnęce ołtarza głównego została umieszczona relikwia Błogosławionej Karoliny. Zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego w ołtarzu umieszcza się relikwie męczenników lub innych świętych pańskich. Zwyczaj ten sięga początków chrześcijaństwa, kiedy to gromadzono się i odprawiano wspólne modlitwy na grobach męczenników za wiarę, obchodząc uroczyście i radośnie dzień ich narodzin dla nieba. Później na grobach męczenników zaczęto budować kościoły i kaplice.


Uroczystość wzbogacił występ Chóru Parafialnego „Laudate deo”, pod dyrekcją Małgorzaty Leśniak.


Konsegracja koscioła Wola Mielecka, TV Synaj9.10.2022


link do filmu [ Konsegracja Wola Mielecka >>> ]  https://youtu.be/chn-JuN9q_o