Wieczorna nawałnica gradowa nad Wolą Mielecką

Zalane posesje, poniszczone i uszkodzone dachy, samochody, a nawet okna budynków mieszkalnych – to najczęstsze zgłoszenia, jakie minionego wieczoru i w godzinach nocnych otrzymywali strażacy PSP. Zgłoszenia i sygnały o trudnej sytuacji mieszkańców dochodziły z większości miejscowości powiatu mieleckiego znajdujących się po zachodniej części Wisłoki.

10 czerwca 2013 roku po godz. 19-tej przez Wolę Mielecką przeszła nawałnica z gradem. Wiatr łamał drzwa, grad wybijał szyby w domach, uszkodził samochody, pozaginał mocne dachy, a te słabsze z dachówki zniszczył w znacznym stopniu. Kule lodowe wielkości nawet 2 – 3 centymetrów w połączeniu z silnym wiatrem i ulewnym deszczem łamały drzewa, dziurawiły dachówki budynków, na karoserii samochodów pojawiły się liczne wgniecenia.


Grad w czerwcu, Wola Mielecka 10-06-2013


Chmura przesuwa się z zachodu na wschód w kierunku kompleksu Puszczy Sandomierskiej. Gradobicie było odczuwalne między innymi w Woli Mieleckiej, Rzędzianowicach i Trzcianie. Grad spowodowal też niewielkie uszkodzenia dachów, także na budynkach mieszkalnych. Mieszkańcy zgłaszają o uszkodzonych w wyniku gradobicia budynkach i samochodach.

 

W Rzędzianowicach grad miał wielkość kurzych jaj! Efektem tego jest 10cm gradu na podwórzu, powybijane okna, podziurawione rynny, pozaginane samochody, poniszczone uprawy i lokalne podtopienia. Mieszkańcy łopatami odgarniali gradowe kule, które w zaledwie kilkadziesiąt minut wypełniły ogrody przy gospodarstwach.

 

ZOBACZ FILM -> Rzędzianowice liczą straty po gradobiciu
 

Potężna nawałnica nad regionem, podtopienia, uszkodzone dachy

 

Mocne opady deszczu, spowodowały lokalne podtopienia. W okolicach Czermina i Borowej pojawiło się wiele zgłoszeń o podtopieniach czy zalaniach domów przez wodę, która nie mieściła się w korytach lokalnych potoków czy kanałów. Takie sytuacje miały miejsce w Czerminie, Trzcianie czy Woli Pławskiej.

W środę 12.06.2013 r. od godz. 15:00 będzie uruchomiony mobilny punkt przyjmowania zgłoszeń szkód w specjalnym autobusie, który zaparkuje na parkingu przy Kościele Św. Mateusza w Mielcu. W tym punkcie na 10 stanowiskach przyjmować będą zgłoszenia pracownicy PZU .

Osoby, które poniosły straty spowodowane nawalnymi deszczami i gradobiciem, prosimy o zgłaszanie szkód do sołtysów wsi. Pod wskazane adresy zostaną wysłane komisje gminne w celu szacowania strat.

Szacowanie strat odbywa się na podstawie indywidualnego wniosku złożonego do Urzędu Gminy w przypadku szkód w uprawach rolnych lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w przypadku konieczności zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych.

 Zasiłki nie stanowią formy odszkodowania, są jedynie doraźną pomocą wspomagającą rodzinę w możliwości normalnego funkcjonowania we własnym mieszkaniu.

Wniosek o oszacowanie szkód ... pobierz tu