Gmina Mielec świętowała 100-lecie Niepodległości

Koncerty niepodległościowe, wieczornica patriotyczna, turniej piłkarski, posadzenie dębów pamięci, salwa honorowa oraz defilada to tylko niektóre z atrakcji jakie w miniony weekend odbyły się w Gminie Mielec w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w niedzielę, od Mszy Świętej, odprawionej w intencji ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Następnie uroczysta kolumna prowadzona przez Orkiestrę Dętą z Dobrynina oraz Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych z Dobrynina, przemaszerowała na Miejsce Pamięci Poległych w obronie Ojczyzny.

Druga część obchodów rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Dowódcę Uroczystości rotmistrza Pawła Betleja, po którym swoje słowa do zebranych skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. - Sto lat przyszło nam czekać na dzisiejszy wyjątkowy dzień. Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych wydarzeń państwowych jakie dane jest nam obchodzić. Aby jednak tak się stało, potrzeba było stu dwudziestu trzech lat. Lat cierpienia oraz nieustannej walki naznaczonej ofiarą krwi przelanej w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych Pierwszej Wojny Światowej. Dzięki wysiłkowi wielu pokoleń Polek i Polaków walczących z okupantem nie tylko w kraju ale również na emigracji, nasz kraj powrócił na mapę Europy – powiedział Wójt. W swoim przemówieniu gospodarz Gminy przywołał także ojców niepodległości oraz legionistów z terenu Gminy Mielec. Zwrócił również uwagę na narodowy obowiązek  utrwalania i kultywowania pamięci o historii naszej ojczyzny.

Po przemówieniu w ramach akcji „Przymierze dla Niepodległej” zainicjowanego przez Klub Historyczny Prawda i Pamięć, Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec, ks. Andrzej Rams, Proboszcz Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Chorzelowie oraz Kazimierz Bąk i Józef Szyler dokonali symbolicznego posadzenia dębów pamięci księcia Zdzisława Lubomirskiego, Arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

W dalszej kolejności aspirant Józef Styczyński odczytał apel pamięci, który zakończyła salwa honorowa.  Następnie zebrane delegacje złożyły wieńce i wiązanki okolicznościowe. Kolejnym punktem przygotowanym przez organizatorów była defilada Stowarzyszenia Kawalerii Konnej oraz pocztów sztandarowych. Uroczystość zakończył koncert patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Dobrynina, która zadbała również o oprawę muzyczną całej uroczystości.

Niedzielne wydarzenia nie był jedynymi jakie zaplanowano w Gminie Mielec w ramach obchodów 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W piątek mieszkańcy oraz zaproszeni goście wzięli udział w wieczornicy patriotycznej w Szkole Podstawowej w Książnicach. W sobotę na stadionie w Złotnikach rozegrano „Biało-czerwony turniej piłkarski Oldboyów Gminy Mielec”.

Również w sobotę w Ośrodku Kultury podczas koncertu patriotycznego na scenie zaprezentowali się artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Chorzelowiacy oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej.

Zdjęcia do pobrania pod linkiem

Niepodległa 2018 w Gminie Mielec - program
06.11.2018
Urząd Gminy Mielec, Ośrodek Kultury oraz Placówki Edukacyjne serdecznie zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczną się 9 listopada o godz. 17:00 wieczornicą patriotyczną zorganizowaną w Szkole Podstawowej w Książnicach. Wydarzenie zakończy złożenie kwiatów przed miejscem pamięci por Jana Hajca.

W sobotę na stadionie sportowym w Złotnikach zaplanowano biało-czerwony turniej piłkarski oldboyów Gminy Mielec w którym zmierzą się zawodnicy z Chorzelowa, Podleszan, Chrząstowa i Złotnik, natomiast o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury w Chorzelowie odbędzie się Koncert Patriotyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej. Wydarzenie będzie również okazją do odśpiewania polskich pieśni patriotycznych.
   
Główne obchody odbędą się 11 listopada. W tym dniu w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy w asyście Stowarzyszenia Kawalerii Konnej z Dobrynina oraz Orkiestry Dętej Dobrynin w uroczystym pochodzie przejdą na Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny, gdzie zaplanowano między innymi, apel pamięci, złożenie wiązanek okolicznościowych, przemówienia okolicznościowe oraz koncert Orkiestry Dętej Dobrynin. W trakcie wydarzenia, dzięki klubowi historycznemu Prawda i Pamięć wsadzone zostaną również dęby niepodległości. Ponadto  każdy z uczestników obchodów otrzyma pamiątkowe kotyliony oraz flagi.

W ramach tegorocznego święta w Szkołach Gminy Mielec odbędą się także uroczyste akademie oraz wydarzenia o charakterze patriotycznym, a Biblioteki Publiczne przygotują specjalne wystawy poświęcone naszej ojczyźnie.

Program uroczystości:
11 XI 2018 r.
11:00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny - Sanktuarium Matki Bożej Królowej  Rodzin w Chorzelowie.
11:50 - Formowanie kolumny przed Sanktuarium w kolejności: Stowarzyszenie Kawalerii Konnej Dobrynin, Orkiestra Dęta Dobrynin, poczty sztandarowe, kombatanci, parlamentarzyści, delegacje władz samorządowych, przedstawiciele urzędów, instytucji, związków zawodowych, stowarzyszeń, szkół, pozostali uczestnicy.

Uroczysty przemarsz na Miejsce Pamięci.
12:00 - Uroczystości na Miejscu Pamięci Poległych w obronie Ojczyzny:
- hymn państwowy,
- złożenie meldunku i powitanie,
- przemówienie okolicznościowe Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka,
- wkopanie dębów niepodległości,
- apel pamięci,  
- złożenie kwiatów przez delegacje,
- koncert Orkiestry Dętej Dobrynin.

Imprezy towarzyszące:
9 XI 2018 r.
17:00 - Wieczornica patriotyczna pt. „Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Książnicach oraz Zespołu Wokalnego „Wolanki” z Woli Mieleckiej - Szkoła Podstawowa w Książnicach.
- Złożenie kwiatów przed miejscem pamięci por Jana Hajca.  
10 XI 2018 r.
12:00 - Biało-czerwony Turniej Piłkarski oldboyów Gminy Mielec z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem honorowym Wójta Gminy Mielec - stadion sportowy w Złotnikach
17:00 - Koncert patriotyczny pt. „Dla Niepodległej” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Chorzelowiacy oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej - Ośrodek Kultury w Chorzelowie
25 XI 2018 r.
17:30 – „Mnie ta ziemia droższa od innych” - wielki test wiedzy o Niepodległej - Ośrodek Kultury w Chorzelowie.