Uroczyste otwarcie zachodniej obwodnicy miasta Mielca

W środę 21 grudnia 2022 roku nastąpiło otwarcie zachodniej obwodnicy Mielca - odcinka pomiędzy Piątkowcem i Rzędzianowicami. Samorządowcy i politycy z regionu dokonali uroczystego otwarcia nowego odcinka drogi wojewódzkiej z Rzędzianowic do Piątkowca, czyli obwodnicy zachodniej miasta Mielca!
Nowa droga stanowi alternatywny wjazd do Mielca od strony zachodniej, z kierunku Tarnowa. Kierowcy ominą Wolę Mielecką oraz zakorkowany tzw. stary most na Wisłoce i docelowo dojadą do lotniska i Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Długość nowej drogi to około 7600 metrów, a jej nośność wynosi 115 kN/oś.
Szerokość pasa ruchu wynosi 3,5 m + 0,5 m umocnionego pobocza.
Jest to droga wojewódzka w klasie G, jednojezdniowa.


To kolejny etap nowego układu drogowego, na który w Mielcu i regionie czekają wszyscy od kilkunastu lat. Umowę na budowę oddanej do użytku dzisiaj trasy przedstawiciele samorządu województwa i Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich podpisali z wykonawcą w grudniu 2020 roku. Budowę zrealizowało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Mielcu oraz Remost z Dębicy.

Całkowita wartość tej inwestycji to ponad 50 milionów złotych, w tym 42 miliony pochodzą z funduszy Unii Europejskiej. Gmina Wadowice Górne dołożyła 100 tysięcy złotych, a powiat mielecki 1 milion 650 tysięcy złotych.

Zrealizowana budowa jest nowym przebiegiem drogi wojewódzkiej nr 984 na odcinku zaczynającym się skrzyżowaniem typu rondo w miejscowości Piątkowiec, dalej biegnąc nowym śladem przez miejscowości Trzciana i Rzędzianowice, a ostatecznie dowiązując się do wcześniej zrealizowanego skrzyżowania typu rondo w ramach krzyżowania się drogi wojewódzkiej nr 984 z drogą wojewódzką nr 983.

Kolejnym etapem budowy północno-zachodniej obwodnicy Mielca będzie realizacja inwestycji pod nazwą: „Budowa drogi wojewódzkiej obsługującej Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec i lotnisko Mielec”.  Samorząd Województwa uzyskał 65 mln zł dofinansowania tego zadania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

W efekcie droga wojewódzka 984 i będzie połączona ze wschodnią obwodnicą Mielca w ciągu DW985. Zasadniczą funkcją projektowanej drogi będzie przejęcie ruchu tranzytowego na kierunku wschód-zachód i odciążenie wewnętrznego układu komunikacyjnego miasta, a także dogodna obsługa komunikacyjna strefy przemysłowej Mielca. Projekt pozwoli również na uruchomienie nowych, potencjalnych terenów inwestycyjnych poprzez zapewnienie dogodnej infrastruktury transportowej.

W otwarciu zachodniej obwodnicy miasta Mielca udział wzięli: Poseł na sejm RP Fryderyk Kapinos, Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr, Wicemarszałek Podkarpacia Ewa Draus, Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotr Miąso, Wiceprezydent Mielca Paweł Pazdan, Starosta Mielecki Stanisław Lonczak, Wójt Gminy Mielec Józef Piątek,  Wójt Gminy Wadowice Górne Michał Deptuła, Wójt Gminy Czermin Sławomir Sidur, Kierownik Rejonu Mielec Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniew Tymuła oraz samorządowcy i politycy z regionu.

źródło: Hej Mielec


ZOBACZ WIDEO – KOMENTARZE DO OTWARCIA NOWEJ DROGI


link do filmu: https://youtu.be/o0__9Wz9Peg


ZOBACZ WIDEO – Zachodnia obwodnica Mielca - WCJ Mielec


link do filmu: https://youtu.be/tdwXzeMuZcI


Podobne tematy:
*
Uroczyste otwarcie zachodniej obwodnicy miasta Mielca
*
21 grudnia 2022 roku otwarcie zachodniej obwodnicy Mielca
* Remont drogi wojewódzkiej nr 984 w Piątkowskim lesie
* Rondo w Piątkowcu już bez sygnalizacji
* Ruszyła budowa północnej obwodnicy Mielca od Rzędzianowic do Piątkowca !!!
* Projekt drogi od Rzędzianowic do Piątkowca będzie jeszcze analizowany
* Wybrano wariant obwodnicy od Rzędzianowic do Piątkowca
* Znamy ostateczny przebieg nowej obwodnicy północnej Mielca! >>>
* Oficjalnie ruszyła budowa drugiego mostu na Wisłoce >>>
* Przetarg na dokumentację drogi Rzędzianowice – Piątkowiec >>>