Wojna wciąż o sobie przypomina. Niewybuch w polu

14 kwietnia 2020 roku o niewybuchu znajdującym się w polu zawiadomieni zostali strażacy OSP Wola Mielecka. Na miejsce wezwani zostali także policjanci, którzy zabezpieczyli znalezisko do czasu przyjazdu saperów. Prawdopodobnie był to pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej.

Mieleccy policjanci w ostatnich tygodniach dosyć regularnie zawiadamiani są o groźnych pamiątkach po II wojnie światowej znajdywanych w czasie prac polowych.

W marcu informowaliśmy o ewakuacji rodziny z Dulczy Wielkiej, po znalezieniu w pobliżu ich domostwa wojennych niewybuchów.

Na początku kwietnia z groźnym znaleziskiem spotkali się mieszkańcy Ławnicy. Pocisk wyłonił się podczas równania terenu pod przydomowy trawnik. Saperzy zabrali niebezpieczny przedmiot. Jak informuje czytelnik hej.mielec.pl, służby sprawdziły także teren wokół domu, czy nie ma więcej takich niebezpiecznych pamiątek.


Co zrobić w przypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu?

Co zrobić, do kogo się zgłosić i jak się zachować, gdy znajdziemy przedmiot przypominający uzbrojenie wojskowe?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości wybuchowe na długie lata.

Kategorycznie zabrania się ruszania, dotykania lub podnoszenia z miejsca przedmiotów niebezpiecznych przez osoby do tego nieuprawnione. Przez osoby uprawnione należy rozumieć przeszkolonych i przygotowanych w tym zakresie żołnierzy.
Co to jest niewybuch?

Niewybuch – ogólnie pocisk, granat, bomba, lub ładunek kruszący, w którym mimo stworzenia warunków do wybuchu (uderzenie o przeszkodę, uzbrojenie zapalnika itp.) nie nastąpiła przemiana energii potencjalnej materiału kruszącego w energię mechaniczną na skutek działania zmian chemicznych w materiale kruszącym, błędów technicznych wykonania itp.
Co to jest niewypał?

Niewypał − jest to nabój, który nie został odpalony na skutek zacięcia się broni (zbyt krótka iglica, niewłaściwie ustawiony grot iglicy, za słaba sprężyna igliczna, za głęboko wchodzący nabój do komory nabojowej itp.) lub usterek amunicji (zapłonnik lub spłonka osadzone zbyt głęboko, uszkodzona podczas elaboracji masa zapłonowa w zapłonniku lub spłonce, zawilgocony proch, zatkany przewód zapłonowy w łusce itp.).

Ze względu na trudności natychmiastowego określenia przyczyn niewypału wymagane jest zachowanie jak największej ostrożności. Niewypał może być usunięty z broni dopiero po ok. 3 minutach ze względu na możliwość strzału opóźnionego.
Tryb postępowania po znalezieniu niewybuchu lub niewypału!

Znalazłeś niewypał lub niewybuch? Postępuj zgodnie z wytycznymi:
zapamiętaj miejsce znalezienia,
oznacz miejsce znalezienia,
powiadom policję, straż miejską, straż gminną lub zadzwoń pod 112,
przekaż szczegółowe dane dotyczące miejsca znalezienia,
czekaj na przyjazd służb, w celu wskazania miejsca.

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie, może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.