Powieść Catrin Collier pt. „Carski smok” w Woli Mieleckiej

27 września 2017 roku w bibliotece w Woli Mieleckiej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy wielowątkową powieść Catrin Collier pt. „Carski smok”. Brytyjska autorka cieszy się dużą popularnością wśród polskich czytelniczek. Jej najbardziej znane utwory to: „Córka Magdy”, „Ostatnie lato” i „Amerykańskie lato”.

„Carski smok” to pełna pasji historyczna saga o marzeniach, dążeniu do ich urzeczywistnienia i miłości. To powieść o budowaniu nowego miasta w Rosji - Hughesowki (obecnie jest to Donieck). Akcja książki rozgrywa się  w  latach 70 XIX wieku. Główny bohater – John Hughes jest postacią autentyczną. Za jego wizją stworzenia od podstaw miasta na rosyjskim stepie podążają jego rodacy - pełni wielkich nadziei walijscy emigranci. Dla jednych wyjazd jest szansą na poprawę losu swego i najbliższych. Inni zaś uciekają od ponurej rzeczywistości i tragicznych wydarzeń. Podróż w nieznane jest dla wszystkich pogonią za marzeniami. Czy Rosja Aleksandra II stanie się ich Edenem?

Wraz z zachodnimi przybyszami poznajemy lokalną ludność: arystokrację ze swoimi uprzedzeniami,  środowisko Kozaków i Żydów. Tu nie ma sielanki. Są wewnętrzne konflikty i odwieczna nienawiść. Jak w takich warunkach odnajdą się emigranci. Czy uda się zbudować utopijne miasto szczęśliwych ludzi? Na te pytania muszą Państwo odpowiedzieć sami, oczywiście po przeczytaniu książki Catrin Collier. To wielowątkowa powieść, w której znajdziemy połączone wątki historyczne, przygodowe, miłosne i społeczne. I niemożliwym staje się, by w krótkiej recenzji opisać wszystkich bohaterów i wszystkie wątki. Pozostaje jedynie zachęcić do przeczytania. A książka jest na pewno tego warta. Akcja toczy się niezmiernie szybko, jest nieprzewidywalna i dlatego czyta się całość z niesłabnącym zainteresowaniem.

Lektura bardzo przypadła do gustu paniom z naszego klubu. Również w sprawie zakończenia były jednomyślne. Autorka bowiem zaskoczyła nas epilogiem urwanym i niedopowiedzianym. Niestety, dalsze losy bohaterów musimy sobie wykreować sami według własnego uznania. Lub po prostu, poczekać na kontynuację powieści.

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Woli Mieleckiej, które odbędzie się 13 października o godzinie 16:30. Lekturą obowiązującą w tym dniu będzie „Chorwacka przystań” Anny Karpińskiej.

Justyna Ryczek