Gmina Mielec dziękowała za plony 2016 roku

Rzędzianowice, najbardziej rolnicza wieś gminy Mielec, była 21 sierpnia 2016 roku gospodarzem tegorocznych dożynek gminy Mielec. Tradycyjne święto plonów to czas podziękowania i radości za zbiory. - Piękna tradycja dożynek stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Cieszę się, że ten dożynkowy zwyczaj jest kontynuowany – mówił Józef Piątek, wójt gminy.W tym roku do Rzędzianowic zjechali rolnicy z całej gminy wiejskiej Mielec. Święto plonów rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Rzędzianowicach. Następnie o godzinie 16:00 miał miejsce przejazd korowodu dożynkowego na stadion sportowy w Rzędzianowicach gdzie odbyła się główna częśc programu, gdzie oprócz przeglądy wieńców, mieszkańcy mogli zobaczyć specjalny program artystyczny, a także wysłuchać koncertów.

- W życiu człowieka jest czas na wysiłek, pracę, modlitwę oraz na odpoczynek i radość. Dzisiaj jest właśnie czas radości, zabawy, podziękowania za tegoroczne zbiory. Miejscem radości i świętowania są w tym roku gościnne Rzędzianowice, najbardziej rolnicza miejscowość naszej gminy – mówił podczas otwarcia dożynek Jan Kołodziej, przewodniczący Rady Gminy Mielec, dziękując rolnikom za pracę na polu. – Spotykamy się by świętować, dziękować za wszelkie dobro. Niech podczas tej radości towarzyszy nam także refleksja, że każda kromka  chleba jest darem Boga oraz efektem trudu, potu, wysiłku a czasem także krwi polskiego rolnika.

O ciężkiej pracy rolników mówił też wójt gminy Mielec Józef Piątek. - Spotykamy się by za całoroczny trud podziękować wszystkim rolnikom. Spotykamy się w miejscu szczególnym dla gminnego rolnictwa – w Rzędzianowicach. Miejscowość o wysokim zaawansowaniu techniki i kultury rolnej. Udziałem we mszy pokazaliśmy wdzięczność boskiej opatrzności za dobry rok i za bożą opiekę nad naszą gminą – mówił wójt.

Wójtowi gminy przekazany został też chleb pieczony z tegorocznych ziaren. Jego kawałki otrzymali mieszkańcy.

- Piękna tradycja dożynek stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak przywiązanie do zawodu, szacunek dla przyrody, wolę kultywowania zwyczajów ojców. Cieszę się, że ten piękny dożynkowy zwyczaj jest kontynuowany – podkreślał Józef Piątek. - Dla każdego rolnika jest to oczywiste, że ziemia jest święta. Dziś dziękujemy rolnikom, że mają do niej tak wielki szacunek.

Gminnego dożynki odwiedził m.in. starosta powiatu mieleckiego Zbigniew Tymuła. - Dzisiaj jest święto rolnika, święto ludzi, którzy ciężko pracują, bez dachu nad głową, bez innego wsparcia, tylko własnym pomysłem, własnymi siłami robią wszystko, żeby ten plon, który był dobry w tym roku, zebrać i złożyć do swoich spichlerzy – mówił Zbigniew Tymuła. - Polska ziemia musi być w rękach polskiego rolnika. Życzę wszystkim rolnikom, którzy chcą pracować, bo to jest naprawdę powołanie, to nie zawód, to coś wyższego – niech tą ziemię zdobywają, żeby ta ziemia była w naszych rękach, naszym powiecie.

Kapryśna pogoda nie zepsuła wspólnego święta
Kulminacyjnym punktem był Gminny Przegląd Wieńca Dożynkowego, a po nim wręczenie dyplomów i nagród. W tym roku pierwszą nagrodę w przeglądzie otrzymały gospodynie i gospodarze z Rydzowa, II miejsce zdobył wieniec Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Woli Mieleckiej.

Ponadto w czasie imprezy dożynkowej odbyły się również prezentacje stoisk wystawienniczych sołectw Gminy Mielec, prezentacje sprzętu rolniczego, a także wystawy i kiermasze rękodzieła artystycznego oraz prac twórców ludowych.

Dożynkowy program artystyczny, pokazujący całoroczną pracę na roli, przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”. Zespół wystąpił też z krótkim koncertem pieśni ludowych. W dalszej części uroczystości na mieszkańców gminy czekała zabawa przy muzyce  Folk Kapeli „Góralska Hora” ze Szczyrku oraz zespołu Braders.

wichzfot. Zbigniew Wicherski
link do galerii >>>>