Ossoliniada 2005, nowy pawilon szkolny

Wyjątkowa Ossoliniada

Nowy pawilon szkolny został oddany do użytku w ubiegłą niedzielę, 28 sierpnia 2005r. w Woli Mieleckiej. Będą się w nim uczyć najmłodsze dzieci, chodzące do klas od I-IV.
Uroczystego otwarcia pawilonu dokonał m. in. dyrektor Szkoły Podstawowej Kazimierz Ogorzałek. Jak powiedział: - Budowa nowego pawilonu była nieodzowna. Dotychczas wszystkie dzieci, i z podstawówki , i z gimnazjum uczyły się w jednym budynku. Teraz będziemy mogli oddzielić dzieci najmłodsze od tych starszych.

Budowa pawilonu trwała 10 miesięcy i kosztowała 300 tys. zł. Zdaniem dyrektora nie byłaby możliwa bez pasji i determinacji nauczycieli z Woli Mieleckiej.

Chociaż sytuację w polskiej oświacie kształtuje niż demograficzny i coraz mniej dzieci zasiada w szkolnych ławach, w Woli Mieleckiej wygląda to nieco inaczej. Dzieci co prawda ubywa, jak wszędzie, proces ten jest jednak dużo wolniejszy niż gdzie indziej. Powodem jest gwałtownie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Do wioski wciąż napływają nowi mieszkańcy. Rozwiewa to obawy, że nowy budynek szkolny może za kilka lat świecić pustkami. Oddanie do użytku pawilonu zbiegło się w tym roku z Ossoliniada - świętem patrona Zespołu Szkół.

Z tej okazji Kazimierz Ogorzałek wyróżnił nauczycieli, dzięki którym młodzież z Woli Mieleckiej odnosi, również ogólnopolskie, sukcesy. Wyróżnieni pedagodzy to: Małgorzata Jastrząb, Ryszard Gąbka, Sabina Dziekan i Dorota Krawiec. Dodatkowo albumy dostały: Bogusława Skowron i Anna Aleksiej. Po części oficjalnej na scenie zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej.



W uroczystości otwarcia wzięli udział liczni goście, m.in. posłanka Krystyna Skowrońska i wojewoda podkarpacki Jan Kurp. Ksiądz prałat Stanisław Jurek poświęcił nowy budynek.

Zespół Szkół w Woli Mieleckiej przeżywa burzliwy rozwój. Od 1976 r., kiedy zaczął się remont, oddano do użytku 14 sal lekcyjnych, bibliotekę, kuchnię z jadalnią, klub uczniowski, 3 pomieszczenia biurowe i cztery szatnie.  W 1996 r. udostępniono uczniom nowoczesną salę gimnastyczną. W planach inwestycyjnych znajduje się jeszcze budowa łącznika pomiędzy nowym pawilonem a starym budynkiem. Dzięki niemu dzieci w zimie, chcąc przejść np. do jadalni, nie będą musiały marznąć. Na razie, jak mówi dyrektor, zaczął się lobbing w sprawie tego przedsięwzięcia. Być może w przyszłości uda się jeszcze wybudować basen.

Od pierwszego września 1999 r. szkoła stała się zespołem szkół, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa oraz gimnazjum. W czerwcu 2000 r. Zespół Szkół otrzymał imię Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Obecnie jest tam zatrudnionych 35 nauczycieli, którzy uczą ponad 400 dzieci.



05-09-2005  źródło: www.korso.pl


A tak się zaczęło
23-08-2004

W poniedziałek 23 sierpnia 2004 r. ekipa budowlana, które realizuje rozbudowę budynku szkoły podstawowej w Woli Mieleckiej po wykonaniu fundamentów przystąpiła do wznoszenia ścian pierwszego piętra dobudowywanego obiektu.

Podkowa na szczęście

W oryginalny sposób ten moment postanowił uczcić dyrektor SP w Woli Mieleckiej Kazimierz Ogorzałek.

W towarzystwie przewodniczącego rady gminy Mielec Jana Chlosta i wójta Władysława Ochalika dyrektor umieścił w nowo wznoszonej ścianie na pamiątkę i ku pamięci potomnych symboliczny akt fundacyjny szkoły wraz z ,,podkową Ossolińskich - na szczęście” znalezioną podczas kopania fundamentów. Trzeba w tym miejscu dodać, że teren, na którym znajduje się zespół Szkół w Woli Mieleckiej, był kiedyś posiadłością Ossolińskich.

Temat rozbudowy budynku szkoły podstawowej w Woli Mieleckiej, to sprawa nie nowa. Dyrektor Kazimierz Ogorzałek przed kilku laty swoje pomysły rozwoju tej placówki oświatowej zawarł w specjalnie na tę okazję utworzonej makiecie przedstawiającej docelowy wygląd całego obiektu, którą to ideę stara się realizować krok po kroku. Jednym z etapów było przekształcenie byłego domu nauczyciela w szkołę podstawową, dzięki czemu młodsze dzieci mogą w spokoju korzystać z własnych sal lekcyjnych. W związku ze zwiększającą się liczbą uczniów w Zespole Szkół w Woli Mieleckiej zaistniała potrzeba rozbudowy tego obiektu o kolejne 4 sale lekcyjne.

Sytuację w polskiej oświacie w ciągu najbliższych lat będzie kształtował niż demograficzny. We wrześniu w szkolnych ławach zasiądzie 2,7 mln. dzieci – o ponad 126 tys. mniej niż rok temu, natomiast w gimnazjach uczyć się będzie 1,6 mln. - o blisko 30 tys. mniej. Tendencja w Woli Mieleckiej jest zupełnie inna. Obecnie do zajęć przystąpi 270 uczniów - o 12 więcej niż rok temu. W klasach pierwszych przybywa po raz pierwszy czwarty oddział. Taka sytuacja wg liczby urodzeń w zachodniej części gminy Mielec utrzyma się do 2012 roku. Na spadek liczby dzieci nie zanosi się także z tego powodu, że w w Woli Mieleckiej gwałtownie rozwija się budownictwo jednorodzinne. Decyzja wójta, którą poparli radni o rozbudowie szkoły podstawowej w ramach Zespołu Szkół była bezdyskusyjna. Prace rozpoczęto w połowie sierpnia, a koszt inwestycji wyniesie około 300 tys.zł. Po jej zakończeniu wyeliminuje się dwuzmianowość i klasy od ,,0” do V będą uczyć się w swoim budynku. W budynku głównym razem z gimnazjalistami uczyć się będzie jednak klasa VI, a biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej tendencje demograficzne pojawia się pytanie czy już po rozbudowie ta szkoła nie będzie za mała?