Józefiada 2007 - święto wiosny

Józefiada w Zespole szkół im Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w Woli Mieleckiej po raz siódmy.

Tradycyjnie już na dzień wiosny organizuje się w szkole przeglądy uzdolnień uczniów, zawody sportowe i kampanie zdrowotne. W tym roku z powodu rekolekcji wielkopostnych Józefiada odbyła się 23 marca 2007 roku. Przypomnijmy Józefiada to święto szkolne organizowane z okazji imienin patrona szkoły. Celem jest wspieranie szkolnego systemu wychowania. Co roku w tym dniu organizowane są konkursy wiedzy o patronie, przeglądy uzdolnień i konkursy sportowe. W tym roku obchody święta przebiegały inaczej.

Na dolnym korytarzu szkoły zorganizowano prezentację programu zdrowotnego Trzymaj formę pod kierunkiem Pani Bogumiły Dziekan - Gąbki. Gościem prezentacji była Pani Anna Maria Babula Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mielcu. Program „Trzymaj formę” realizowany jest przy współpracy Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Mielcu. W ramach prezentacji pod hasłem „ Aby życie miało smaczek raz jabłuszko, raz buraczek” odbyła się degustacja owoców oraz liczenie indeksu masy ciała BMI. W przygotowaniach do realizacji programu uczestniczyli uczniowie gimnazjum: Barbara Bernat, Natalia Olszewska, Kinga Hasek, Karolina Mróz, Karolina Kolat oraz Katarzyna Klich.

Podczas Józefiady zostały ogłoszone wyniki konkursu poetyckiego ”Wola Mielecka w wierszu i opowiadaniach” pod  hasłem „Nie pisz do szuflady" . Najlepsi twórcy: Barbara Bernat, Marcin Gazda i Klaudia Buziak, Angelika Kłoda, Agnieszka Tomczyk otrzymali nagrody książkowe , oraz dyplomy. * [konkurs] *


Na scenie pobliskiego domu ludowego młodzież przygotowała Dzień francuski w szkole. Reżyserami tego oryginalnego widowiska były Pani Anna Aleksiej i Pani Barbara Komaniecka. Jest to święto mające na celu rozpowszechnianie niewątpliwie wspaniałej francuskiej kultury, języka, kuchni, itd. Wiązało się z tym wiele atrakcji. Jedną z nich był konkurs wiedzy o Francji, w którym pierwsze miejsce zajęła Arletta Glica. W konkursie poezji pierwszą nagrodę zdobyła Angelika Bury recytując wiersz Jacqe`a Prevert pod tytułem „Le cancre”. Odbył się również konkurs piosenki francuskiej, w którym przyznano dwie nagrody: jedną dostała Klaudia Niedbała z towarzyszącą grupą taneczną wykonując utwór „Je t`adore”, a drugą Kasia Struzik i Natalia Łakomy śpiewając „Desenchantee”. Przyznano również wyróżnienie dla Katarzyny Struzik, która zaśpiewała utwór „voyage, voyage”. Punktem kulminacyjnym dnia była część artystyczna. Zespół wokalno – taneczny w składzie: Klaudia Niedbała, Angelika Bury, Regina Pieróg, Iwona Wyzga, Agata Warchoł, Justyna Pieróg, Wojciech Niedbała, Ewelina Kilian, Magdalena Smaczna i Dariusz Hyjek śpewali i tańczyli. Swoje utwory przedstawili również zwycięzcy poszczególnych konkursów, oraz Pan dyrektor Kazimierz Ogorzałek, wyrecytował wiersz Une idee fixe zachęcając uczniów do nauki języka francuskiego. Dzień francofoński bo tak jest nazywany na całym świecie w szkole zakończono degustacją potraw kuchni francuskiej.

Na górnym korytarzu szkoły prezentowali się młodzi poeci i miłośnicy poezji przy stylizowanym romatycznym wystroju i klimacie muzycznym. Dzień poezji romantycznej przygotowała Pani Danuta Giza. W pierwszej części piękne wiersze o miłości polskich i obcych autorów recytowali uczniowie gimnazjum: „Sonety do Laury” Francesco Petrarki, ”Miłość Małgorzaty Hillary -Paulina Smaczna, „Do M***” Adama Mickiewicza – Ania Serafin, „Śpieszmy się” Jana Twardowskiego – Ewelina Torba; „Co to jest miłość” Jonasza Kofty, „Jeszcze nie wspomniałam o miłości” Haliny Poświatowskiej,” „Objawy miłości” Roberta Gravesa - Katarzyna Płaza; „Rozmowa liryczna” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – Ewelina Torba i Marek Miodunka; „Sonet” Adama Asnyka i „My z drugiej połowy XX wieku” Małgorzaty Hillar” – Angelika Fajerska. Końcowa część spotkania została przedstawiona humorystycznie. Scenka przedstawiała mężczyznę pracującego przy laptopie i kobietę, która próbowała się dowiedzieć jak bardzo kocha ją jej wybranek. W rolę zakochanej pary wcielili się Paulina Smaczna i Sebastian Kopacz. Narrację poprowadziła Danuta Giza i Sebastian Kopacz. Spotkanie uświetniły współczesne utwory muzyczne o miłości. Spotkanie z poezją przeprowadzono czterokrotnie: dla klas IV-VI, I, II, III gimnazjum. Świece i kadzidełka wprowadziły widzów w niepowtarzalny nastrój.