Czy Wola Mielecka będzie włączona do miasta Mielca?

Grudniowa sesja rady gminy Mielec obfitowała w dyskusje na temat przyłączenia Woli Mieleckiej do miasta Mielca. Stało się to za sprawą internetowych dyskusji mieszkańców, które zostały zainicjowane przez radnego gminy Mariusza Kawalca. Ten podkreśla, że są to tylko dyskusje, tymczasem samorządowcy zastanawiają się czy nie wstrzymać środków na inwestycje w Woli Mieleckiej. – Myślę, że to tylko wypadek przy pracy – bagatelizuje całą sprawę tamtejszy sołtys.


Kazimierz Gacek: mówienie o zaniedbaniach w Woli Mieleckiej jest nieprawdziwe

- Znając i rozmawiając z mieszkańcami Woli Mieleckiej nie odnoszę wrażenia, by byli oni przekonani co do przyłączania się do miasta. Coraz bardziej jestem przekonany do tego, że jest to inicjatywa pewnej grupy osób. Nie mogę się natomiast bezpośrednio do tego odnosić, dopóki oficjalnie nie trafi do mnie taka inicjatywa – krótko komentuje sprawę przyłączenia Woli Mieleckiej do miasta Kazimierz Gacek, wójt gminy Mielec.

Temat przyłączenia Woli Mieleckiej do Mielca zrodził się m.in. na grudniowej sesji rady gminy z inicjatywy radnego Mariusza Kawalca. Zainteresowali się radni. - W takim układzie inwestycje wkładane w Wolę Mielecką wydają mi się rzeczą niezrozumiałą. Prosiłbym o wyjaśnienia, bo nie wiem czy jest to prawda, czy może wymysł pewnych osób, które chciałyby zaistnieć – mówił chociażby radny Andrzej Kędzior. Temat wzbudził także spore zainteresowanie wśród internautów, prawdopodobnie mieszkańców Woli Mieleckiej i samego Mielca, którzy w bardzo różny sposób odnosili się do całej sprawy.


Kazimierz Gacek dzisiaj przyznaje, że próby podejmowane przez radnego Mariusza Kawalca niepokoją pozostałych radnych gminy. Zgodnie z tym co w grudniu mówił radny Kędzior, mogłyby bowiem pojawiać się wątpliwości związane z podejmowaniem inwestycji w Woli Mieleckiej.

- Zdaniem radnego Mariusza Kawalca Wola Mielecka od dawna jest zaniedbana pod względem inwestycyjnym, mówi, że nic się tam nie dzieje. Takie podejście do tematu jest dalekie od prawdy – mówi dzisiaj Gacek i wymienia: - W roku 2011 zakończyliśmy jeden z etapów budowy kanalizacji, powstała filia ośrodka kultury, dokończono budowę stadionu. Miniony rok to jest w sumie 3 miliony na jedną wieś. Zapytuję, która z miejscowości w gminie Mielec dostała inwestycje o większej wartości. Chciałbym, żeby radny Kawalec jako trybun ludowy wskazał taką miejscowość – mówi wójt gminy Mielec.

Kazimierz Gacek w rozmowie przyznaje, że we wszystkich 13 miejscowościach gminy są potrzeby, których samorząd nie jest w stanie zaspokoić. Podkreśla, że na zaspokojenie niektórych trzeba poczekać nawet kilka lat. Jego zdaniem nie jest to jednak powód do wywoływania podziałów. - Mieszkańcy są ze sobą solidarnie związani, także z naszą gminą i wydaje się, że nasza odpowiedzialność mówi o tym, że spokojnie trzeba realizować to do czego jesteśmy powołani jako samorząd. Jeśli chodzi o mieszkańców Woli Mieleckiej to w większości są to ludzie, którzy rozumieją funkcjonowanie samorządu. Takiego samego rozsądku oczekiwałbym od innych – sumuje Kazimierz Gacek, wójt gminy Mielec.

źródło: Hej Mielec


27-12-2011
Grudniowa sesja rady gminy Mielec obfitowała w dyskusje na temat przyłączenia Woli Mieleckiej do miasta Mielca. Stało się to za sprawą internetowych dyskusji mieszkańców, które zostały zainicjowane przez radnego gminy Mariusza Kawalca. Ten podkreśla, że są to tylko dyskusje, tymczasem samorządowcy zastanawiają się czy nie wstrzymać środków na inwestycje w Woli Mieleckiej. – Myślę, że to tylko wypadek przy pracy – bagatelizuje całą sprawę tamtejszy sołtys.

- Przeglądając internet znalazłem takie wypowiedzi, że Wola Mielecka wychodzi z gminy i przechodzi do Mielca. W takim układzie inwestycje wkładane w Wolę Mielecką wydają mi się rzeczą niezrozumiałą. Prosiłbym o wyjaśnienia, bo nie wiem czy jest to prawda, czy może wymysł pewnych osób, które chciałyby zaistnieć - powiedział na grudniowej sesji rady gminy Mielec Andrzej Kędzior.

- Nie wpłynęły do mnie żadne oficjalne informacje o tym, żeby Wola Mielecka miała przyłączać się do Mielca – odpowiadał Kazimierz Gacek, wójt gminy Mielec. - Choć przyznam, że na forach internetowych wre dyskusja na ten temat i rzeczywiście jest ona ukierunkowana w stronę odłączenia się od gminy. Są takie wypowiedzi, że w gminie jest niewygodnie, że za mało jest inwestycji, że nic się nie robi, że wywindowane zostały podatki. Część mieszkańców Woli Mieleckiej upatruje szans na dobrobyt w mieście Mielcu – mówił na sesji Gacek.

Sprawa szybko wytworzyła nieporozumienie wśród gminnych radnych. Poszło o inwestycje w Woli Mieleckiej, głównie o kanalizacje i chodniki. Radni dyskutowali, czy jest sens inwestować w miejscowość, która „nie czuje więzi z gminą”. - Każda miejscowość jest autonomiczna i ma prawo robić to, co myśli i co jest dla niej korzystne. My jako rada gminy jesteśmy jak ten ojciec rodziny. Jeżeli nasza najstarsza córka chce wydać się za kawalera to ja się zastanawiam, czy jest sens jej wzbraniać, czy kłaść jej kłody pod nogi? – mówił Zenon Skiba, przewodniczący rady gminy.

Skiba sugerował, by żadnych środków dla Woli Mieleckiej nie wstrzymywać. – Byłbym za tym, żeby być wspaniałomyślnym, żeby się później nie wstydzić za Wolę Mielecką, że nie są zrobione chodniki, kanalizacja… - mówił przewodniczący. Ale inne zdanie miał już sam wójt. - Ewentualne wnioski odnośnie przyłączenia do Mielca będą w jakiś sposób wpływać na planowane w Woli Mieleckiej inwestycje – mówił Kazimierz Gacek dodając, że w innej sytuacji ktoś mógłby mu zarzucić inwestowanie w coś, co później przekaże miastu.

Wójt gminy Mielec nie krył zdziwienia na sygnały o odłączeniu się Woli Mieleckiej. - Przez długie lata podejmowaliśmy spore inwestycje, nawet większe niż w niejednej miejscowości. Teraz też szykowane są inwestycje – mówił Gacek w odniesieniu do budowy kanalizacji i przygotowywania terenów pod zagospodarowanie przemysłowe. – W gminie istnieje pewna solidarność. Są przecież miejscowości większe jak Trześń, Chorzelów czy Złotniki i oni są związani ze wspólnotą samorządową mimo, że raz im się dzieje gorzej, a raz lepiej. Rzadko się zdarza by mieszkańcy miejscowości, w której robimy dużo, występowali o zmianę lokalizacji – podsumował Gacek.

Niewiele o samym pomyśle przyłączenia Woli Mieleckiej do miasta mówił inicjator dyskusji na forach internetowych Mariusz Kawalec. Radny wyliczał natomiast inwestycje, które w Woli Mieleckiej nie zostały przeprowadzone. Zapytany przez radnych, czy jest zwolennikiem odłączenia Woli Mieleckiej przyznał: - Dla mnie najważniejsze są sprawy Woli Mieleckiej. Robię pewne wyliczenia, które pokażą czy byłoby to korzystne. Po to mieszkańcy dali mi kierownicę, bym mógł gdzieś sensownie dojechać i ja staram się przedstawiać różne alternatywy. Jeśli okaże się, że przyłączenie do miasta jest korzystne, to przecież i tak ludzie zdecydują, nie ja – zsumował Mariusz Kawalec.

źródło: Hej Mielec


Film


XV Sesja Rady Gminy Mielec 19.12.2011


https://www.facebook.com/wolamielecka/