Wakacje z biblioteką, dzień szaradzisty, świat makramy

Rozpoczęły się wakacje, czas odpoczynku, słońca i przygody. Przez dwa najbliższe miesiące uczniowie i studenci, jak kraj długi i szeroki będą mogli korzystać z wolnego czasu i leniuchować do woli!

Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej przygotowała dla dzieci cykl spotkań pt. ,,Wakacyjny piątek w bibliotece”. W czasie ich trwania zaproponujemy wiele różnorodnych zajęć i zabaw. Spotkania pozwolą nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale również pozwolą rozwijać wyobraźnię i fantazję naszym najmłodszym czytelnikom.

 

Dzień Szaradzisty

Pierwszy wakacyjny piątek był w bibliotece Dniem Szaradzisty. Dzieci z ogromnym zapałem rozwiązywały różnorakie łamigłówki: krzyżówki tradycyjne i panoramiczne, rebusy, wykreślanki  i kalambury. Ta prosta, edukacyjna zabawa wprowadziła uczestników do świata zabawy ze słowami. Rozwiązywanie krzyżówek jest  niezwykle pomocne w ćwiczeniu pamięci, ortografii i abstrakcyjnego myślenia. Wspólne rozwiązywanie łamigłówek w gronie kolegów i koleżanek okazało się niezwykle przyjemną zabawą.

 

 

Zaczarowany świat makramy

Na drugim wakacyjnym spotkaniu z cyklu ,,Wakacyjny piątek w bibliotece” dzieci miały okazję zapoznać się ze sztuką wiązania sznurków bez użycia igieł, drutu czy szydełka czyli ze sztuką makramy, znaną już w starożytności. Tą techniką  można tworzyć fantazyjne kwietniki, makaty ścienne, torebki i modną w ostatnim czasie biżuterię.

 

Na piątkowych zajęciach tworzyliśmy kolorowe bransoletki. Do ich wyrobu są potrzebne koraliki i odpowiedni sznurek.  Uczestnicy warsztatów z niezwykłą łatwością przyswoili sobie podstawowe sploty. W efekcie powstały piękne, barwne bransoletki. I oczywiście  fajne wspomnienia.