Dzikowska – na spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej

Na spotkaniu klubu DKK w Woli Mieleckiej omawialiśmy biografię słynnej podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej, autorstwa Romana Warszewskiego, znanego dziennikarza i pisarza.

Autor ma na swoim koncie wiele książek i reportaży. Jest  laureatem kilku prestiżowych nagród. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej, a w swych podróżach dotarł nawet na Wyspę Wielkanocną.

1

Biografia Elżbiety Dzikowskiej została napisana podczas wspólnej wyprawy Romana Warszewskiego i Elżbiety Dzikowskiej do Vilcabamby, ostatniej stolicy Inków, którą wiele lat wcześniej bohaterka opowieści „odkryła” z miłością swego życia i wieloletnim towarzyszem podróży, Tonym Halikiem.

Biografia Dzikowskiej o znamiennym podtytule Nienasycona jest równie barwna, co ona sama - dziennikarka, z wykształcenia historyk sztuki i sinolog, fotograf, reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, długoletnia redaktorka czasopisma „Kontynenty”, ale przede wszystkim podróżniczka i współtwórczyni programu telewizyjnego Pieprz i wanilia, swego czasu oglądanego jak Polska długa i szeroka, oraz wielu książek (w tym cyklu Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!).

Biografia Elżbiety Dzikowskiej pióra Romana Warszewskiego to solidna, konkretna opowieść dziennikarska i reporterska. Ubarwienie całości listami, pocztówkami, zdjęciami i przemyśleniami wielu osób uatrakcyjnia czytanie, do którego zachęca okładkowe zdjęcie Elżbiety Dzikowskiej.

Jeśli pamiętacie Pieprz i wanilię – przeczytajcie koniecznie, a jeśli nie – cóż, czas nadrobić zaległości.

Justyna Ryczek – moderator DKK