Ile aut jeździ po głównych drogach powiatu?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała dane o ruchu na drogach wojewódzkich. W powiecie mieleckim ruch jest większy, niż na sąsiednich drogach krajowych, a nawet autostradzie A4!

1

Drogi wojewódzkie (ich oznakowanie składa się z trzech cyfr, np. droga wojewódzka nr 985) stanowią podstawowe uzupełnienie sieci dróg krajowych i łącznie z nimi przenoszą zdecydowaną większość ruchu w kraju. Pomiary na tych drogach wykonywane są przez poszczególnych zarządców dróg wojewódzkich w tym samym okresie co pomiary na drogach krajowych. W powiecie mieleckim drogi wojewódzkie to najważniejsze trasy, Mielec nie ma bezpośredniego połączenia z drogami krajowymi.

Dzisiaj wiemy, że ruch na drogach wojewódzkich wokół Mielca jest bardzo duży, nawet większy jak na niektórych drogach krajowych na Podkarpaciu.

Droga numer 875 to trasa z Mielca do Kolbuszowej, spory odcinek prowadzi przez zabudowę miasta. Tutaj porusza się blisko 18 tysięcy samochodów na dobę, w tym ponad 260 ciężarówek.

Średni ruch dobowy na trasie Mielec - Kolbuszowa to blisko 8 tysięcy pojazdów, w tym ponad 600 ciężarówek.

Droga numer 982 prowadzi nieco dalej od samego Mielca, bo z Jaślan do Szczucina. Jest najmniej obciążoną drogą wojewódzką w powiecie mieleckim, bo najwięcej pojazdów po niej jeździ na odcinku Gawłuszowice - Jaślany, ponad 2800 aut.

Na trasie 983, która łączy Mielec z Sadkową Górą, notowano ponad 5300 samochodów na dobę.

Znacznie większy ruch mamy na drodze 984 z Mielca do Lisiej Góry. Tu mamy odcinek wojewódzki o rekordowym obciążeniu - od centrum Mielca do Woli Mieleckiej, z mostem łącznie. Doliczono się tutaj blisko 20 tysięcy samochodów na dobę, w tym ponad 700 ciężarówek i ponad 100 autobusów. Dla porównania, po autostradzie A4 w rejonie Dębicy przejeżdża nieco ponad 22 - 23 tysiące pojazdów na dobę, na wschód od Rzeszowa ruch na A4 nie przekracza już 20 tysięcy pojazdów na dobę.

Na drodze 984 między Radomyślem Wielkim i Wadowicami Górnymi jeździ średnio ponad 12 400 pojazdów na dobę, w tym ponad 800 ciężarówek. Od Wadowic do mostu w Woli Mieleckiej doliczono się ponad 10 tysięcy pojazdów na dobę.

Na odcinku Rzędzianowice - Chorzelów, czyli przez nowy most na Wisłoce, jeździ obecnie ponad 6100 pojazdów na dobę.

Znamy też ilość samochodów na obwodnicy Mielca, czyli drodze wojewódzkiej 985 Dębica - Mielec - Tarnobrzeg. Od węzła w Tuszowie Narodowym do Mielca porusza się średnio na dobę ponad 10 tysięcy pojazdów, w tym ponad 1300 samochodów ciężarowych.

Pomiędzy rondem na skrzyżowaniu z ulicą Wolności a zjazdem z obwodnicy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej na wysokości osiedla Mościsk zmierzono średnio 8540 pojazdów, w tym także ponad 1300 ciężarówek.

Ponad 10 500 samochodów jeździ codziennie na odcinku osiedle Rzochów - Tuszyma, dalej na południe ruch rośnie do ponad 14 tysięcy aut na dobę, w tym mamy ponad 1000 ciężarówek. To ruch większy niż chociażby na drodze krajowej numer 9 z Kolbuszowej do Tarnobrzega, czy na autostradzie A4 na wschód od Przeworska.

Od Baranowa Sandomierskiego do Tuszowa jeździ około 8 tysięcy pojazdów na dobę.

Po trasie numer 986 z Tuszymy w kierunku Ropczyc przemieszcza się ponad 4200 aut na dobę.

Ponad 10 500 pojazdów przekracza most na Wiśle pod Połańcem, czyli odcinek drogi wojewódzkiej 764 prowadzący od Kielc do Tuszowa Narodowego. Po trakcie od Połańca do Tuszowa przemieszcza się ponad 6500 aut średnio na dobę.

źródło: HejMielec