Już po raz XXVIII 17 sierpnia 2010 roku wyruszy Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. W tarnowskiej pielgrzymce, największej w Polsce, każdego roku uczestniczy kilkuset mielczan.
Komunikat Biskupa Tarnowskiego
W tym roku pielgrzymom będą towarzyszyć słowa "Bądźmy świadkami miłości". - Hasło to oddaje istotę chrześcijańskiego powołania. Bóg wezwał nas, abyśmy w świecie byli świadkami Jego miłości, objawionej przez Jezusa Chrystusa. Potrzeba dawania świadectwa przez uczniów Chrystusa jest dziś nagląca, zwłaszcza w obliczu odejścia wielu od Boga i postępowania, jak gdyby On nie istniał. Co więcej, chrześcijańskie świadectwo jest dziś konieczne przede wszystkim w przestrzeni życia publicznego, z której próbuje się usuwać Boga na margines, podobnie symbole religijne, jak np. święty dla nas znak zbawienia - krzyż. Pielgrzymka wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. Jest bowiem znakiem wiary ludzi, którzy pragną żyć z Chrystusem i mocą tego zjednoczenia przemieniać oblicze ziemi, którą codziennie przemierzają, zdążając do Domu Ojca – wyjaśnia znaczenie tego hasła biskup tarnowski Wiktor Skworc.
- Od 28 lat, co roku wielotysięczna rzesza pielgrzymów, zwłaszcza młodych, wyrusza na szlak prowadzący z Tarnowa do Częstochowy, okazując, mimo trudu pielgrzymowania i zmęczenia, entuzjazm wiary i wielką wartość bratersko-siostrzanej wspólnoty uczniów Pana. Zapraszam wszystkich, którzy nie lękają się trudu drogi, do uczestnictwa w XXVIII Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę. Tych, co nie mogą z rożnych racji pójść na pielgrzymkę, zapraszam do duchowego wędrowania dzięki transmisjom diecezjalnego radia RDN Małopolska oraz relacjom tarnowskiego Gościa Niedzielnego z pielgrzymiego szlaku. Wspólne wędrowanie do Matki Jezusa w Jasnogórskim Wizerunku - rozpocznie Msza św., sprawowana 17 sierpnia br., o godz. 6.30 na Placu Katedralnym w Tarnowie. Pielgrzymka zakończy się 25 sierpnia Mszą świętą, celebrowaną na Jasnej Górze – przekazuje dalej biskup tarnowski.
Koszt uczestnictwa 80 zł, jeżeli z domu idzie druga osoba to płaci 55 zł.
Z Mielca wyrusza tradycyjnie trzy grupy pielgrzymów.
Grupa numer 16 to Szymonki.
Święty Szymon patronuje wiernym z Dekanatu :
- Mielec Północ; parafii św. Mateusza, parafii Bożej Opatrzności Wola Mielecka, Czermin, Trzciana, Rzędzianowice, Ziempniów;
- Mielec Południe; parafie Książnice, Kiełków, Łączki Brzeskie
- Radomyśl Wielki
Zapisy w parafii Świętego Mateusza, oraz w kancelarii Parafii Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej po każdej mszy.
Spotkanie przedpielgrzymkowe 16 będzie miało miejsce 8 sierpnia 2010 roku, o godzinie 16:00, w Bazylice Św. Mateusza. Bezpośrednio przed spotkaniem, rozpocznie pracę sekretariat grupy (w budynku wikarówki), gdzie będzie można dokonywać zapisów i odbierać legitymacje, a także rezerwować miejsca w autobusach powrotnych z Jasnej Góry.
I jeszcze parę interesujących szczegółów… W tym roku grupa 16 św. Szymona wchodzi na Jasną Górę jako pierwsza. Jest to wielkie wyróżnienie dla „szesnastki”, ponieważ otwiera ona Pielgrzymkę Tarnowską i wchodzi na Jasnogórski szczyt z ks. biskupem. Wybrani porządkowi „Szymonków” pilnują przejścia poszczególnych grup w Kaplicy Cudownego Obrazu. Ponadto, przedstawiciele naszej grupy czynnie uczestniczyć będą w liturgii słowa na Mszy św. odprawianej na Jasnogórskich Wałach.
Święty Rafał patronem - to grupa numer 17. Idą w niej wierni z dekanatu Mielec Południe. To parafie: MB Nieust. Pomocy, św. Marka, Trójcy św, Dobrynin, Przecław, Trześń. Zapisy w parafii MBNP.
Grupa numer 18 to Święty Wojciech patronuje wiernym z kolejnych parafii Dekanatu Mielec Północ: Ducha św., Borowa, Chorzelów, Górki, a także z Diecezji Sandomierskiej i parafii: Baranów Sandomierski, Skopanie, Tuszów Narodowy i Wola Baranowska. Zapisy w parafii Ducha Świętego.
Szkolenie porządkowych
10.06.2010
Prosimy przewodników i osoby zainteresowane o zgłaszanie się na szkolenie porządkowych. MORD odwołał termin szkolenia porządkowych PPT w dniu 18 VI z powodu przeszkody służbowej wykładowców!!!
Nowy termin to 25 VI 2010 r od godz. 15.00 do 26 VI do godzin popołudniowych.
Nocleg najlepiej pod własnym namiotem na placu sanktuaryjnym, który w całości jest oświetlony oraz wyposażony w nowe prysznice i umywalki przy ubikacjach. Można nocować w stodole i innych miejscach noclegowych przygotowanych dla uczestników, takich jak: dom przy kaplicy w wał Rudzie, szkoła w Zabawie (noclegi w szkole możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu i opłacie 10 zł) lub dla wygodnych bardzo elegancki hotel (3 *) po przeciwnej stronie sanktuarium na ok 30 miejsc (płatny przez wynajmującego).
Więcej informacji na stronie: www.16.ppt.lap.pl