Nasze plany i nadzieje na rok 2008

Mija właśnie w tych dniach dwa miesiące od historycznej Pasterki, którą mogliśmy sprawować w nowo powstającej kaplicy i części plebani w Woli Mieleckiej . Pragnę podzielić się z wami waszymi i moimi refleksjami z odwiedzin duszpasterskich oraz planami związanymi z dalszą rozbudową ośrodka duszpasterskiego w naszej miejscowości .


Drodzy mieszkańcy Woli Mieleckiej i Piątkowca !

Wdzięczny jestem przede wszystkim za waszą wielką życzliwość z jaką gościliście mnie w czasie kolędy oraz ofiary materialne w kwocie 30 700 zł , które posłużyły na wyrównanie długu za rok 2007 oraz zakup niektórych materiałów budowlanych służących do wykonywanej elewacji klinkierowej i ocieplenia poddasza część mieszkalnej budynku .

Wiele otuchy i wewnętrznej siły przysporzyła mi wasza autentyczna radość płynąca z możliwości wspólnej modlitwy w nowej kaplicy do której przychodzi coraz więcej ludzi tak w dni powszednie jak i w niedzielę . Na prośbę większości rodzin od I Niedzieli Wielkiego Postu odprawiana jest druga Msza św. o godz. 16:00 oraz Nabożeństwo Gorzkich Żali . Po skończonym Poście ta Msza św. odprawiana będzie do wakacji w każdą niedzielę o godz. 15:00 . Informuję , że w czasie najbliższych Rekolekcji parafialnych w kaplicy przez 3 dni , będą raz dziennie odbywać się nauki rekolekcyjne o godz. 15:00 oraz spowiedź wielkopostna . Można powiedzieć , że rusza coraz pełniej w naszej kaplicy regularne duszpasterstwo .

Moi drodzy w czasie spotkań w waszych domach pytaliście o dalsze plany na przyszłość ? Wiadomo , że chciało by się wiele zrobić, ale jak to mówi polskie przysłowie trzeba mierzyć siły na zamiary . W tym roku planujemy wspólnie urządzić i erygować kaplicę wraz z Najświętszym Sakramentem . Uczyni to ksiądz biskup ordynariusz Wiktor Skworc w niedzielę 31 sierpnia bieżącego roku .

Dobrze by było , co też podkreślaliście , oddać do użytku cały obiekt , tak żeby mógł w nim pod koniec roku zamieszkać ksiądz oraz rozpocząć pełne i samodzielne duszpasterstwo . W tym miejscu chcę serdecznie podziękować za waszą składkę z pasterki , którą przeznaczyłem na zakup oświetlenia i nagłośnienia kaplicy . Dziękuję fundatorom szat i naczyń liturgicznych a także wszelkich sprzętów i przedmiotów kultu.

Plany o których wspomniałem już są urzeczywistniane . Dzięki łagodnej zimie wykonany został parking dla ok. 50 samochodów . W tym tygodniu mamy nadzieję zakończyć elewację ścian kaplicy i dużej części plebani . Na tyle wystarczyło nam cegły , którą zakupiliśmy jeszcze w 2006 roku po bardzo korzystnych cenach .

Trwa ocieplanie wnętrza górnej części plebani . W najbliższych dwóch miesiącach chcemy rozpocząć najbardziej kosztowne na tym etapie prace związane z doprowadzeniem energi gazowej do budynku i wykonaniem instalacji wodno – grzewczej . Mam nadzieję , że dużą pomocą w wykonaniu tych prac posłużą środki uzyskane ze sprzedaży działki wraz z budynkiem katechetycznym , na co uzyskaliśmy zgodę Kurii diecezjalnej . Chcielibyśmy także wraz z wiosną uporządkować plac wokół obiektu , zdobyć trochę dobrej ziemi , zasiać trawę , posadzić trochę krzewów i kwiatów . W tej dziedzinie polecam się moi drodzy waszej pomysłowości i przedsiębiorczości .

Ukochani , gdy nam się to uda wszystko wykonać , to ufam że w przyszłym roku 2009 rozpoczniemy prace przy wznoszeniu budynku świątyni .

Wszystkie te plany zwierzam Bożej Opatrzności oraz wszystkim ludziom dobrej woli w naszych miejscowościach i na całym świecie , gdzie rozsiani są wszyscy życzliwi temu dziełu , które wciąż przed nami !

Szczęść Boże !    Ks.Zbigniew Smołkowicz


Kaplica w kwietniowym słońcu

Wnętrze kaplicy

Kaplica i plebania na Woli Mieleckiej
18 kwietnia 2007 roku rozpoczęto prace budowlane budynku kaplicy w Woli Mieleckiej. Większość materiałów zakupiona została jeszcze w ubiegłym roku po starych cenach i dzięki temu udało nam się zaoszczędzić wiele złotówek. Prace przy budowie prowadzone są metodą gospodarczą przy ogromnym zaangażowaniu parafian z Woli Mieleckiej i Piątkowca. Pierwsza pasterka w nowej kaplicy na Woli Mieleckiej Anno Domini 2007 była celebrowana przez naszego rodaka ks. Dr Piotra Bajora i ks. Zbigniewa Smołkowicza.

Prowadzona budowa jest realizacją I części inwestycji jaką jest docelowo budowa kościoła i utworzenie nowej parafii w Woli Mieleckiej . Ufamy mocno , że dzięki Opatrzności Bożej i życzliwości ludzkiej w przyszłym roku zaczniemy w budynku kaplicy i części plebani regularne duszpasterstwo. Powierzchnia kaplicy wynosić będzie ok. 160 m.kw .

W budynku mieścić się będzie cała infrastruktura gospodarcza przyszłej plebani z kancelarią parafialną oraz mieszkanie na razie dla jednego duszpasterza . Mając na uwadze wzrost liczby mieszkańców przewidywana jest po ukończeniu budowy kościoła także rozbudowa części mieszkalnej plebani dla przynajmniej trzech księży . Warto wiedzieć , że inwestycja prowadzona jest dzięki ofiarom , które składane są na tacę w parafii św. Mateusza w I Niedziele miesiąca , ofiarom z trzech ostatnich kolęd z Woli Mieleckiej i Piątkowca , oraz indywidualnych ofiarodawców .

ks. Zbigniew