Wolomieleckie zapusty, pączki, różyczki, faworki

Cała Polska objada się dziś pączkami, ze świadomością, że zjedzone w tłusty czwartek przysmaki nie tuczą, są zdrowe, pełne witamin i mikroelementów. Tradycja nakazuje, żeby w ten jeden dzień absolutnie wszyscy zapomnieli o nieszczęsnych kaloriach i objadali się do nieprzytomności. Ponoć jedzenie pączków przynosi szczęście.
Tłusty czwartek to święto, którego tradycja sięga czasów starożytnych – świętowano wówczas odejście zimy i początek wiosny. Świętowano poprzez objadanie się tłustym mięsem i picie ogromnej ilości wina – typową „zakąską” były wówczas kulki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną. Tak smakowały właśnie pierwsze, rzymskie pączki.

 

 

Obecnie Tłusty Czwartek jest świętem chrześcijańskim, ostatnim dniem wielkiego obżarstwa przed okresem czterdziestodniowego postu. Według tradycji powinniśmy jeść w tym czasie nadprogramowe ilości boczku, słoniny, tłustej karkówki i kotletów – pierwsze pączki były nadziewane właśnie takim tłustym mięsem i ponoć stanowiły doskonałą zakąskę do wódki.

 

Od XVI wieku w Polsce jada się jednak pączki w wersji słodkiej – pierwsze zamiast nadzienia miały orzechy lub migdały, były smażone w bardzo głębokim tłuszczu. Później do nadziewania pączków zaczęto używać marmolady i polewać je lukrem – takie przysmaki w pełni wyparły boczek ze słoniną i już od blisko czterech stuleci tłusty czwartek kojarzy się właśnie ze słodkimi przysmakami. Oprócz nieśmiertelnych pączków je się również faworki i tzw. kreple, o czym więcej napisał w naTemat Jarosław Dumanowski.

 

Mieszkańcy Woli Mieleckiej podtrzymują tradycję polskich zapustów.

Kliknij w galerię

 

Dla wielu osób dbających o linię tłusty czwartek to makabra, dzień hartowania silnej woli i gigantycznego cierpienia. Wiadomo, że pączki są jednym z najbardziej kalorycznych przysmaków.


Był sobie pączek,co nie miał rączek i okrąglutki był jak miesiączek.
Miał lukrowaną złocistą skórkę,a w środku dziurkę na konfiturkę.
Wszyscy go lubią - starsi i dzieci.Na jego widok, aż ślinka leci.
Lecz co naprawdę pączki są warte, to przede wszystkim wie tłusty czwartek.

Czwartek Tłusty...Dniem Rozpusty, każdy zajada pączek tłusty.
Czy to jeden czy to dwa, a czasem ile się da.
Ja Ci życzę dziś smacznego, zjedz pączka chociażby jednego.
A do pączka smaczna kawa, to dopiero jest zabawa!
Wszelkie diety dziś na boku, Tłusty Czwartek jest raz w roku!!!

 


{morfeo 30}

foto, film: Zbigniew Wicherski
Zobacz filmy

Wolomieleckie zapusty, smażymy pączki, Wola Mielecka 27-02-2014  / @film Zbigniew Wicherski /


Wolomieleckie zapusty, smażymy chrust, Wola Mielecka 27-02-2014  / @film Zbigniew Wicherski /


https://www.facebook.com/wolamielecka/