11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji zbliżającej się 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej zaprasza na chwilę patriotycznych refleksji i obejrzenia materiałów i książek dotyczących Święta Niepodległości.

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność!

Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek...
Dzisiaj radości kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość
I Jedenasty Listopada...


Dnia 10 listopada do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 roku internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo Polskich Sił Zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

Dzień 11 Listopada został ustanowiony – Ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 roku – polskim Świętem Narodowym.
Pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.


Gminne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada