Wystawa „Biała broń Jacka Dąbala w filmie polskim”

Wernisaż wystawy „Biała broń Jacka Dąbala w filmie polskim” odbył się 28 kwietnia 2015r. w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie.

Autorem replik białej broni, prezentowanych na wystawie jest artysta plastyk Jacek Dąbal. Broń przez niego wytwarzana brała udział m.in. w wielkich ekranizacjach filmowych: „Ogniem i mieczem” i „Stara baśń”  Jerzego Hoffmana, „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, a także inscenizacjach teatralnych m.in. „Król Lear” Andrieja Konczałowskiego.

 

Jacek Wojciech Jan Tomasz Dąbal urodził się w Tarnowskich Górach. Ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale grafiki. Pracował jako scenograf w Zespołach Filmowych „Silesia”, „Tor”, „Poltel”. Zajmował się również malarstwem sztalugowym i sakralnym. W 1989 r. otworzył pracownię mieczniczo-szabelniczą, w której metodami dawnymi tj. współczesnymi dla replik wykonywanej broni, wytwarza ich kopie, począwszy od czasów rzymskich, po XVII w. Nabywcami wytwarzanej przez pana Jacka broni są m.in. grupy rycerskie, muzea, prywatni kolekcjonerzy  z całego świata.Na wystawie prezentowanych jest 40 egzemplarzy replik białej broni.

 

„Poloneza czas zacząć …” tymi słowami otworzyła wystawę dyrektor Ośrodka Kultury Dorota Kieraś –Jędrychowska, a członkowie ZPiT „Chorzelowiacy” zatańczyli fragment poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.  Następnie p. Dyrektor powitała autora  prac oraz licznie zgromadzonych zaproszonych gości,  wśród których był Wójt Gminy Mielec Józef Piątek.

Podczas wernisażu autor ekspozycji wygłosił swego rodzaju prelekcję na temat prezentowanych militariów i ich faktycznej roli, co spotkało się z dużym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności. Dodatkową atrakcją była prezentacja multimedialna fragmentów filmów „Ogniem i mieczem”, „Pan Tadeusz”, „Quo vadis” ukazujących wykorzystanie białej broni wykonanej przez Jacka Dąbala.

 Wystawa „Biała broń Jacka Dąbala w filmie polskim” potrwa do 24 maja 2015 roku.