Po raz 37. wyruszy Piesza Pielgrzymka Tarnowska

17 sierpnia 2019 roku z Tarnowa po raz 37. wyruszy Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Jak co roku w jej szeregach pójdą także pielgrzymi z Mielca, by 25 sierpnia dotrzeć na Jasną Górę.

Historia tarnowskiej pielgrzymki rozpoczyna się właśnie w okolicach Mielca. Pomysłodawcą i organizatorem pielgrzymki z Tarnowa na Jasną Górę był ś.p. ks. Tadeusz Wiater,  proboszcz w Łączkach Brzeskich k/Mielca. Sam zdobywał doświadczenie pielgrzymkowe u pielgrzymów idących z Rzeszowa na Jasną Górę, którzy w jego parafii mieli swój drugi nocleg.  Po uzyskaniu zgody bpa ordynariusza Jerzego Ablewicza oraz dzięki życzliwości kierownictwa Pieszej Pielgrzymki Rzeszowskiej, w roku 1982 zorganizowane zostały 2 grupy, które potem miały się stać fundamentem Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Grupa św. Stanisława wyruszyła 4 sierpnia z Rzeszowa wraz z pielgrzymką rzeszowską pod wodzą ks. Tadeusza Wiatra. Grupa bł. Szymona z Lipnicy wyruszyła z Tarnowa w dniu 6 sierpnia. Z czasem grupa zyskała numer 16, a jej patron został kanonizowany, stąd dziś wielu mielczan i mieszkańców okolicznych miejscowości pielgrzymuje z grupą 16 – św. Szymona z Lipnicy.

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania jest zdanie „Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa”. Pielgrzymi rozważać będą listy "do siedmiu Kościołów, które są w Azji" zaczerpnięte z Apokalipsy świętego Jana. Konferencje napisane przez księdza Andrzeja Michalika będą skupiać się na centralnej roli Boga w Kościele. Ponadto pielgrzymi będą mieli możliwość poznania krótkiej historii miast, do których mieszkańców kierowane były listy, a także życiorysów świętych z nimi związanych. Tegorocznym rekolekcjonistą pielgrzymki będzie J.E. bp Stanisław Salaterski.

Zapisy do udziału w Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej dobiegają już końca. Zapisy internetowe prowadzi jeszcze grupa 16 (http://bit.ly/śwSzymon), taka możliwość będzie także na spotkaniach przedpielgrzymkowych poszczególnych grup:
Grupa 16 – Św. Szymona – 11.08 w Bazylice św. Mateusza po Mszy Świętej o godzinie 12:30, oraz w Kościele w Radomyślu Wielkim po Mszy Świętej o godzinie 16:00
Grupa 17 – Św. Rafała – odbyło się 4.08 w Kanie po Mszy Świętej o godzinie 17:00
Grupa 18 – Św. Wojciecha -  11.08 w kościele dolnym o godzinie 18:00
Podczas tych spotkań podane będą najważniejsze informacje dotyczące pielgrzymowania, będzie możliwość zapisania się na autokary, które odwiozą pielgrzymów do Tarnowa i przywiozą z Częstochowy.

Koszt uczestnictwa w PPT wynosi 100 zł, druga osoba z domu płaci 70 zł, a każde następne dziecko uczęszczające do klasy VI włącznie tylko 20 zł. Osoby poniżej 16 roku życia muszą mieć pełnoletniego opiekuna, jest to warunek ubezpieczenia PPT. Ewentualne dodatkowe koszty to opłaty za autobusy do Tarnowa i z Częstochowy i pamiątkową koszulkę.

Doświadczeni pielgrzymi podkreślają, że pielgrzymowanie zaczyna się od głowy – najważniejsza jest decyzja i determinacja, by dojść do celu. Równie ważne jest serce, gdzie pielgrzymi niosą swoje intencje – często okupione bólem i zmęczeniem. Na końcu pozostają nogi – każdy, kto nie stroni od spacerów, czy minimalnej aktywności fizycznej podoła trasie, której najdłuższe odcinki nie przekraczają 10-12 km, a standardowo jest to około 4 km. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwa służba medyczna i porządkowi, a za grupą podąża samochód, by pomóc najbardziej potrzebującym.

Tegoroczny układ kalendarza  sprzyja pielgrzymowaniu. Wystarczy wziąć 5 lub 6 dni urlopu by wziąć udział w całej pielgrzymce i jeszcze po niej odpocząć. By iść na Pielgrzymkę nie trzeba mieć intencji – te przyjdą z czasem same. Przykłady pielgrzymkowych nawróceń pokazują także, że nie trzeba mieć szczególnej wiary. Ci, którzy traktowali pielgrzymowanie jak swego rodzaju fizyczną próbę wracali odmienieni. Zdanie na łaskę goszczących Cię ludzi to olbrzymia lekcja pokory.

Różne przeszkody sprawiają, że nie każdy może wziąć udział w pielgrzymowaniu. Jak co roku pielgrzymi zachęcają do duchowego im towarzyszenia. Relacji można spodziewać się w mediach społecznościowych – na facebooku i instagramie Grupy 16 oraz Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, a także w mediach diecezjalnych – radiu RDN Małopolska i na stronie Tarnowskiego Gościa Niedzielnego. Na stronie grupy 16 można także przekazać intencję, którą pielgrzymi zaniosą na Jasną Górę.

Wszelkie informacje dotyczące pielgrzymowania tak fizycznego jak i duchowego znajdują się na stronie grupy 16 św. Szymona
www.16.pielgrzymka.diecezja.tarnow.pl/

https://www.facebook.com/wolamielecka/