Pieniądze na remont drogi powiatowej w Woli Mieleckiej i Trzcianie

Równo 1,5 mln zł dodatkowych środków z województwa wspomoże remont odcinaka drogi powiatowej w Woli Mieleckiej i Trzcianie.


Do końca listopada tego roku powinien zostać oddany do użytku wyremontowany, blisko 6-cio kilometrowy odcinek drogi Borowa – Czermin – Przecław w miejscowości Trzciana i Wola Mielecka. Inwestycja ma ruszyć już wkrótce, bo znalazły się na nią dodatkowe środki w wysokości 1,5 mln złotych. – To promesa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych – mówi Andrzej Chrabąszcz, starosta powiatu mieleckiego. Środki przyznał wojewoda podkarpacki.

Remontowany odcinek drogi zaczyna się na wysokości mostu nad potokiem Stara Wiśnia w Trzcianie. Most ten już jest modernizowany, bo i na niego znalazły się dodatkowe środki w ramach likwidowania skutków powodzi. Wcześniej była to niebezpieczna konstrukcja – węższa od szerokości całej drogi powiatowej, przez co stwarzała dodatkowe zagrożenie dla pieszych. Modernizacja mostu ma się zakończyć do końca sierpnia tego roku. W tym czasie będą już trwały prace remontowe drogi, która uległa znacznemu zniszczeniu w trakcie powodzi w 2010 roku.

- Dla mieszkańców Trzciany i Woli Mieleckiej do dobra informacja. Zyskają bowiem nowy dojazd bezpośrednio do drogi wojewódzkiej – mówi Chrabąszcz dodając, iż celem powiatu było wyremontowanie całego odcinka drogi od mostu w Trzcianie do skrzyżowania trasy wojewódzkiej relacji Mielec – Lisia Góra. – Dzięki wsparciu środkami z województwa to się udało – sumuje starosta.


Jest kolejna promesa na usuwanie skutków powodzi

Do powiatu mieleckiego trafi 1,5 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W środę 4 lipca 2012 roku wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz - Śmigielska wręczyła promesy przedstawicielom 21 powiatów.

Do podkarpackich samorządów trafi 14,5 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Powiat mielecki otrzyma najwyższe dofinansowanie, bo aż 1,5 mln zł. Kolejno 960 tys. trafi do powiatu krośnieńskiego, a 900 tys. zł. do przemyskiego. Powiaty: ropczycko-sędziszowski, strzyżowski, dębicki, lubaczowski, niżański, przeworski otrzymają po 750 tys. zł.

Dzięki tym środkom samorządy będą mogły wyremontować drogi, mosty i inną infrastrukturę komunalną zniszczoną przez powódź, huragan lub gradobicie.

Samorządy otrzymają dotacje po wyłonieniu wykonawców inwestycji i podpisaniu umów z wojewodą podkarpackim, dlatego powinny jak najszybciej przystąpić do procedur przetargowych.
Wojewoda Małgorzata Chomycz - Śmigielska zwraca uwagę, że pieniądze mogą być wykorzystane na wskazane przez powiaty zadania.

- Dofinansowanie może być przeznaczone na realizację inwestycji, które zostały pozytywnie ocenione przez komisję wojewody ds. weryfikowania szacunków strat w infrastrukturze komunalnej – podkreśla. Dodała też, że w wyniku oszczędności poprzetargowych pozostałe pieniądze można wykorzystać na inne zadania, po wcześniejszym zawnioskowaniu do wojewody.
Środki na usuwanie skutków powodzi pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. To druga transza promes w 2012 roku. W sumie, w tym roku podkarpackie samorządy otrzymały ponad 91 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Przyznane dla powiatu mieleckiego 1,5 mln złotych przeznaczone zostanie na remont drogi w miejscowości Wola Mielecka i Trzciana. Remontowany będzie odcinek od mostu na Starej Wiśni przez Trzcianę, Wolę Mielecką do drogi wojewódzkiej 984. To w sumie blisko 6 km drogi.

źródło: Hej Mielec


Remontowy boom
Jeszcze w tym roku wyremontowana zostanie droga powiatowa biegnąca przez Trzcianę i Wolę Mielecką.

W lutym br. powiat mielecki otrzymał 600 tysięcy złotych ze środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Pieniądze zostały przeznaczone na przebudowę mostu na potoku Stara Wiśnia w Trzcianie. Znajduje się on w ciągu drogi powiatowej Borowa-Czermin-Przecław przy rondzie w pobliżu byłego kółka rolniczego. O jego przebudowę apelowali miejscowi samorządowcy i mieszkańcy. - Stary most był dość niebezpieczną konstrukcją, gdyż był węższy od drogi, przez co stwarzał dodatkowe zagrożenie dla pieszych - mówi starosta Andrzej Chrabąszcz. Problem z jednoczesnym przejechaniem przez most miały większe samochody. Budowa nowej przeprawy ruszyła kilka tygodni temu. Ma kosztować 436 rys. zł. Roboty przy niej potrwają do końca sierpnia.

5,7 km nowego asfaltu
To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Trzciany, a także Woli Mieleckiej. W sierpniu lub wrześniu ruszy modernizacja drogi powiatowej biegnącej przez obie wsie. Remontowany będzie odcinek od wspomnianego mostu i ronda aż do skrzyżowania w Woli Mieleckiej z drogą wojewódzką Mielec - Lisia Góra. W sumie nowy dywanik asfaltowy pojawi się na prawie 6-kilomet-rowym odcinku jezdni. W środę pieniądze na to zadanie starosta otrzymał z funduszy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Jak wiadomo, obie wsie ucierpiały w wyniku powodzi w czerwcu 2010 roku. Ta rządowa dotacja wyniesie 1,5 min zł. - Dla mieszkańców Trzciany i Woli Mieleckiej to bardzo dobra informacja. Zyskają bowiem odnowiony dojazd do drogi wojewódzkiej i tym samym do Mielca. Powiem trochę nieskromnie, że mocno zabiegałem o pozyskanie tych środków u pani wojewody oraz ministra i udało się. Dzięki temu odnowimy ten ważny szlak komunikacyjny za jednym razem i to dzięki funduszom zewnętrznym - cieszy się Andrzej Chrabąszcz.

Będzie i chodnik
Po wprowadzeniu przyznanych środków do budżetu Powiatowy Zarząd Dróg w Mielcu ogłosi przetarg na modernizację „powiatówki". Jak mówi Józef Herda, dyrektor PZD, rozpoczęcie prac modernizacyjnych może nastąpić już w sierpniu. Roboty muszą być zakończone najpóźniej w listopadzie.

Dodajmy, że również w rym roku w Trzcianie PZD wykona chodnik o długości kilkuset metrów, od tzw. „pańskiej drogi" w stronę Woli Mieleckiej. Połączenie trasy dla pieszych w obu wsiach spodziewane jest w przyszłym roku. - W związku z tak sporym frontem robót należy się spodziewać utrudnień w ruchu. Dlatego proszę mieszkańców o wyrozumiałość i cierpliwość - apeluje starosta.

Krzysztof Babiarz
Źródło: Gazeta Korso

 


Przeczytaj koniecznie:
Odbudowa mostu, utrudnienia na trasie nr 982 Mielec – Szczucin