Historia klubu LKS START Wola Mielecka

Odsłony: 5207

W latach 1945-47 na terenie Woli Mieleckiej, chłopcy z okolicznych wiosek spotykali się, żeby zagrać w piłkę. Jako piłka nierzadko służyła im guma z czołgu lub pęcherz ze świni. Mecze rozgrywano na pastwiskach.

W 1947 zorganizowano pierwsze biegi terenowe, zaczęły powstawać pierwsze Ludowe Zespoły Sportowe i taki utworzono też w Woli Mieleckiej. Na początku grano w prywatnych strojach, dopiero rok później drużyna otrzymała komplet strojów sportowych. W 1949 r. rozpoczęto budowę boiska sportowego na gruntach dworskich. Oprócz mieszkańców Woli pomagała w budowie boiska również młodzież z Podleszan. W tych początkowych latach drużyną piłkarską opiekowali się Stanisław Pomykała i Adolf Cholewa. Na mecze wyjazdowe zespół nierzadko jeździł zaprzęgami konnymi lub wozami drabiniastymi. Rywalizowano m.in. z Borową, Radomyślem, Rzochowem i Mielcem. W 1953 boisko sportowe zajęła WSK w Mielcu i przeznaczyła tereny na działki dla pracowników z Trześni, natomiast piłkarze z Woli mecze rozgrywali na boisku Gwardii (Gryfa) w Mielcu. Rozwijały się inne dyscypliny, na wojewódzkiej spartakiadzie LZS w Kańczudze stratowali również reprezentantki Woli Janina i Urszula Tomczyk. Pionierami ruchu sportowego byli w tych latach Adolf Cholewa, Jan Leś, Stanisław Tomczyk, Mieczysław Bury i Stanisław Pomykała.

W latach 1965-67 prowadzone były prace przy budowie nowego boiska sportowego na działce za budynkiem szkolnym. W tym czasie grano więc na boiskach Gryfu w Mielcu i w Rzędzianowicach. Oficjalne otwarcie tego boiska odbyło się jesienią 1967 r. Przewodniczył wówczas drużynie Koła LZS Stanisław Mazur, a drużyna występowała w Klasie C. Już rok później pod wodzą nowego przewodniczącego Czesława Saneckiego, drużyna awansowała do Klasy B, zmieniając nazwę klubu na LZS „Grom” Wola Mielecka. Od 1972 r. Przewodniczącym Koła LZS został Ryszard Tomczyk, w tym czasie w rozgrywkach brały udział 2 drużyny seniorów, w Klasach B i C. Klub utrzymywał się z organizacji zabaw tanecznych, wypożyczania stołów, ławek i podłogi na wesela. Następnym Przewodniczacym Koła został Jana Mioduna, drużyna występowała nadal w Klasie B, a sukcesami były zwycięstwa w turnieju gminnym i zdobycie Pucharu Naczelnika Gminy. Rok 1982 to przełom w rozwoju klubu, pieczę nad drużyną przejął nauczyciel miejscowej szkoły Kazimierz Ogorzałek, który rozpoczął systematyczną pracę z młodzieżą, systematycznie wprowadzając ją w szeregi pierwszego zespołu. Zespół wyjechał na pierwszy w historii obóz kondycyjno-szkoleniowy do Bobowej, efektem tego było zajęcie II miejsca w Klasie B. W dniu 21 listopada 1982 r. podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego koła wybrano nowy zarząd klubu, wybierając ponownie na przewodniczącego Jana Miodunę.

Przyjęto wtedy historyczne wnioski, zmieniając nazwę na LZS Start Wola Mielecka, zmieniono barwy na granatowo-żółte.W 1983 zespół zdobywa ponownie Puchar Naczelnika Gminy, w nagrodę wyjeżdżając na obóz do Łeby. Rozpoczęto również budowę stadionu sportowego na istniejącym boisku. Rok później, po pamiętnym meczu z Gryfem Mielec 2:0 (bramki Ryszard Indyk i Krzysztof Węglarz), seniorzy awansują do Klasy A (później zostaje przemianowana na klasę okręgową), w której występują przez kolejne 9 sezonów. W międzyczasie wyremontowano także płytę piłkarską. W sezonie 84/85 w Klasie C grała także drużyna rezerwowa, zakupiono także kontener pod szatnię sportową. W lecie 1985 r. w miejsce wycofanej II drużyny seniorów utworzono drużynę juniorów.
Efekt przyszedł już za rok, młodzi zawodnicy zajęli w debiucie I miejsce w swojej grupie. 24 listopada 1985 r. podczas walnego zebrania podjęto uchwałę, w wyniku której w miejsce dotychczasowego Koła LZS Start utworzono
Ludowy Klub Sportowy Start Wola Mielecka, który ostatecznie zarejestrowano w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie - 12 maja 1986 r. Na otwarcie wielofunkcyjnego stadionu, 4 października 1987 przybyło kilkaset mieszkańców wsi, aby wbiciem pamiątkowego gwoździa upamiętnić okolicznościową tablicę. W grudniu 87 r. stery w klubie objął Kazimierz Ogorzałek, drużyna osiąga kolejne sukcesy, zdobywając mistrzostwo w Igrzyskach Wojewódzkich LZS w Strzyżowie, w których zwyciężyła w finale Strug Tyczyn oraz zajęła II miejsce w rundzie jesiennej sezonu 88/89. Wydarzeniem roku 1989 był pamiętny mecz ze Stalą Rzeszów w Pucharze Polski. W latach 88-89 klub nawiązał współpracę z drużyną III ligi Avangard Żydaczew z Ukrainy, w jej wyniku zespół dwukrotnie wyjechał tam na zgrupowanie, rewanżując się tym samym.

Kolejnym etapem modernizacji stadionu było wybudowanie oświetlenia wokół boiska. W 1991 zakupiono w PKS autobus bez silnika, który następnie wyremontowano i dobrze służył on klubowi przez kilka następnych lat. Rok później rozpoczęto budowę pawilonu sportowo-szatniowego, której I etap zakończono z końcem roku. Zespół zdobywa w tym sezonie Puchar Wójta, niestety o wiele gorzej wiedzie się w lidze i następuje spadek do Klasy A.
W 1994 r. już pod wodzą prezesa Stanisława Miodunki zespół ponownie awansuje do Klasy Okręgowej, w której jako najdłużej grający zespół z powiatu mieleckiego

Ostatnie siedem sezonów:
Sezon 2009/10, V liga Dębica - 7 miejsce
Sezon 2008/09, V liga Dębica - 5 miejsce
Sezon 2007/08, V liga Dębica - 4 miejsce
Sezon 2006/07, V liga Dębica - 7 miejsce
Sezon 2005/06, V liga Dębica - 9 miejsce
Sezon 2004/05, V liga Dębica - 14 miejsce
Sezon 2003/04, V liga Stalowa Wola - 14 miejsce Przyszłość Startu

26 czerwca 1985 roku zarząd LKS Start Wola Mielecka podjął decyzję o utworzeniu drużyny juniorów jako zaplecze dla seniorów występujących w klasie okręgowej. Funkcję prezesa pełnił wówczas Władysław Partyka, a sekretarzem klubu i trenerem obu drużyn był Kazimierz Ogorzałek. W tej historycznej już drużynie grali: Grzegorz Dyduła, Dariusz Fajerski, Wiesław Leś, Jacek Indyk, Paweł Kołodziej, Michał Kozioł, Grzegorz Miąso, Eugeniusz Makuch, Ryszard Peret, Bogdan Zachara i Marek Sosiński. Z tej drużyny w aktualnej drużynie seniorów Startu występuje Jacek Indyk.
Pracą szkoleniową zajmowali się trenerzy powołani spośród starszych zawodników klubu oraz nauczyciele szkoły: Wiesław Kawalec, Zbigniew Opiela, Tadeusz Wilk, Tomasz Pierzchała, Jacek Czerkies, Stanisław Zakulecki, Kazimierz Ogorzałek i Jerzy Węgrzyn - trener aktualny. Najdłużej bo 5 lat w różnych okresach prace szkoleniową prowadził Kazimierz Ogorzałek. Były też okresy, kiedy juniorzy nie mieli trenera i wówczas trenowali z seniorami. Praca szkoleniowa była urozmaicana wyjazdami na zgrupowania letnie do Bobowej, sześciokrotnie do Łeby i do Błot Karwieńskich. W 1989 roku drużyna wyjechała nawet na zgrupowanie na Ukrainę do Żydaczewa na zaproszenie zaprzyjaźnionego wówczas ze Startem >Awangardu<.

W 24 - letniej historii drużyny juniorów prezesami klubu byli: Władysław Partyka, Kazimierz Ogorzałek, Szymon Hul, Stanisław Miodunka, Zbigniew Opiela, Marek Tomczyk i Tomasz Wójcik. Najzdolniejsi wychowankowie grali w różnych klubach: Grzegorz Bierzyński w Stali Mielec, a przede wszystkim w aktualnej drużynie seniorów: Krzysztof Stec, Krzysztof Muryjas, Krzysztof Łysoń, Bogdan Lelakowski, Dariusz Jaworski, Daniel Mikrut, Robert Jaworski i wspomniany Jacek Indyk

W juniorach Startu zaczynali swoją piłkarska karierę : Bachan Piotr, Bierzyński Grzegorz, Bierzyński Krystian, Fronc Adam, Jaworski Robert, Myjak Piotr, Myjak Adam, Opiela Jarosław, Opiela Łukasz, Pawul Maciej, Rusin Waldemar, Serafin Krystian, Siembab Tomasz, Tomczyk Grzegorz, Warchoł Przemysław, Dziekan Sławomir, Cisło Grzegorz, Świszcz Patryk, Jaworski Sławomir, Rusin Paweł, Serafin Norbert, Siembab Bartłomiej, Sypek Paweł , Dawid Tomaszek,  Wicherski Grzegorz.

W latach 1998-2007 drużyny prowadził dyrektor Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej Kazimierz Ogorzałek. Od 2007 roku patronat objął Wiesław Bożek, w 2008 roku założona została szkółka piłkarska, a na wiosnę 2009 roku w rozgrywkach klasy okręgowej gra drużyna młodzików starszych.