Zespół Szkół w Woli Mieleckiej zamienił się w laboratorium

Czy życie jest matematyczne? Jak to sprawdzić i do czego potrzebne są nam eksperymenty?  - Na te i na wiele innych pytań próbowali w miniony czwartek odpowiedzieć uczniowie z Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej. Szkoła na ten jeden dzień zamieniła się w najprawdziwsze laboratorium.
 
Eksperymentowanie jest fajne
Uczniowie wyższych klas szkoły podstawowej i gimnazjaliści juz od rana wczuli się w swoje role. Na szkolnym korytarzu, aż „roiło sie” od naukowców. Każdy chciał zaprezentować  swój wynalazek, bądź eksperyment.

Uczniowie w Woli Mieleckiej biorą udział w innowacyjnym projekcie „Puzzle życia”- Główną ideą tego projektu jest rozwijanie postaw badawczych u uczniów. Tym razem zajęliśmy sie problemem matematyczności życia. Uczniowie poprzez swoje działania próbowali odpowiedzieć na to pytanie – tłumaczy Elżbieta Żuchowska-Pezda, nauczycielka biologii i pomysłodawczyni imprezy

– Zaprosiłam do naszej szkoły profesora Leszka Woźniaka z Politechniki Rzeszowskiej. Jest on kierownikiem katedry przedsiębiorczości, zarządzania i ekoinnowacyjności Politechniki Rzeszowskiej. W bardzo ciekawy sposób pokazał naszym młodym naukowcom swój punkt widzenia na problem, którym zajmowaliśmy się podczas festiwalu. Zwrócił uwagę naszym uczniom m.in. na potrzebę czytania. W naukowy sposób został udowodniony fakt, ze ludzie, którzy są oczytani odnoszą sukcesy nie tylko te naukowe, ale i te finansowe – dodaje.

 

 

Podczas szkolnego festiwalu nauki okazało sie również, że wiele urządzeń, które zostały stworzone przez uczniów mają swoje odzwierciedlenie w naturze.
- Wszystkie nasze działania jako pedagogów ukierunkowane są na twórcze działania naszych uczniów – tłumaczy Żuchowska-Pezda - Czasem trzeba wskrzesić niewielka iskrę, by zapalić płomień. Uczniowie chętnie biorą udział w takich działaniach. Świadczy o tym chociażby fakt, że na sali gimnastycznej w naszej szkole uczniowie zaprezentowali ponad 30 różnorodnych eksperymentów oraz wymyślonych i własnoręcznie konstruowanych przez nich wynalazków. Budujące jest również, to, że są w naszej szkole uczniowie, którzy nie potrzebują zachęty do tego, żeby odkrywać świat. Jednym z takich młodych eksploratorów jest uczeń pierwszej klasy gimnazjum Tomasz Bernat, który od kilku lat zajmuje się obserwacją motyli i ptaków, żyjących na terenie naszej gminy i nie tylko – dodaje.
 
Szkoła w Woli Mieleckiej słynie w powiecie z tego typu imprez, na które zapraszani są goście z zewnątrz. Kreatywność najmłodszych miał okazje obserwować m.in. nowy wójt gminy wiejskiej Mielec – Józef Piątek. Również poproszeni o wsparcie materialne sponsorzy chętnie wspierają młodych naukowców. – Bez wsparcia tych osób ta impreza nie byłaby tak udana – zaznaczają organizatorzy.
 
Szkolna impreza była również okazją do zaprezentowania się młodych muzyków z zespołu PowerBass na czele z Olą Skowron i Mateuszem Ozgą, którzy pokazali, że oni też kochają naukę.
 
Czwartkowa impreza była również okazją do rozstrzygnięcia trwających w szkole licznych konkursów. W kategorii Młodzi Wynalazcy nagrody otrzymali: Patryk Smaczny, Arkadiusz Krówka, Agnieszka Maciejak i Daria Wiech. W kategorii Eksperymentowanie Jest Fajne nagrodzono Dominikę Mądrą, Weronikę Rżaną i Jakuba Kuska. Najlepiej przebraną za naukowców klasą okazała się Ic.

m