Kiedy na kładkę na Wisłoce wjadą samochody?

Decyzja urzędników już jest: na kładkę na Wisłoce przy ulicy Rzecznej wjadą samochody. Trzeba będzie zapewne przebudować fragment bulwarów. A starówka stanie się drogą wyjazdową z miasta...


Mieszkańcy Mielca zachwyceni są bulwarami nad Wisłoką, które oddane zostały do użytku w ubiegłym roku. Trakt spacerowy połączył kładkę przy ulicy Rzecznej z Pałacykiem Oborskich, przy kładce powstał też tak zwany taras widokowy z ławeczkami, obok kapitalnie odnowiony został kościołek Świętego Marka, zbudowano scenę, urządzono też spory zielony teren, boisko, plac zabaw. Miasto planuje też zorganizowanie plażowiska. Prezydent Janusz Chodorowski wielokrotnie powtarzał, że Urząd Miejski otwarty jest na propozycje dalszego zagospodarowania tego terenu.

Z bulwarów w kierunku także zmodernizowanych bazyliki Świętego Mateusza i Rynku prowadzi szeroki chodnik, zbudowane zostały estetyczne schody przy bazylice, mały placyk kościelny. To także miejsce spacerów wielu mieszkańców miasta, którzy chętnie schodzą na kładkę nad Wisłoką.

Teraz wszystko na to wskazuje, że sielanka nad Wisłoką długo nie potrwa.
Miejsce spacerowiczów na kładce mają zając samochody, oddane rok temu do użytku bulwary pewnie trzeba będzie częściowo przebudować by umożliwić kierowcom wjazd na przeprawę. Przy bulwarach zostanie także ustawiona sygnalizacja świetlna, bo ruch na kładce będzie jednokierunkowy. A piesi? Mają korzystać tylko z wyznaczonego przejścia.

Kładka należy do Gminy Wiejskiej Mielec, wójt gminy Kazimierz Gacek od trzech lat mówi o ruchu na kładce, ale gdy powstawały bulwary nikt palcem przy tym nie kiwnął. Gmina nie miała pieniędzy na swoje, nie interweniowała gdy magistrat budował obiekty rekreacyjne.

Kładka ma tymczasem stać się alternatywą dla mostu w Woli Mieleckiej, skrótem dla mieszkańców Podleszan czy Książnic. Tyle, że ze skrótu tego pewnie chętnie będą korzystać mieszkańcy w sumie kilkunastu miejscowości. I swoimi samochodami wjadą w ulicę Mickiewicza i Rynek, by dojechać do ulicy Kościuszki, Rzecznej i samej kładki. Przy rzece i bulwarach zapewne staną przy sygnalizacji świetlnej. Oznaczać to może potężne korki. O wypoczynek w takim miejscu bardzo trudno, spacery staną się niebezpieczne, ucierpi też zmodernizowany Rynek, w którym przybędzie samochodów.

To tylko czarny scenariusz? Niestety nie. To bardzo realny scenariusz.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej prezydent miasta Janusz Chodorowski poinformował o powołaniu Mieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, który tworzą cztery samorządy, w tym właśnie Gmina Wiejska Mielec. MOF może liczyć na niemal pewne pieniądze na inwestycje z funduszy Unii Europejskiej. I wójt Kazimierz Gacek nagle przypomniał sobie o przebudowie kładki i wpuszczeniu na nią ruchu kołowego. Planuje też budowę ścieżek rowerowych po drugiej stronie Wisłoki. Prezydent Chodorowski wskazuje nawet, że w ten sposób wójt chce poszerzać obiekty rekreacyjne, które zbudowało miasto.

 

Projekt ten, wpisany na listę planów inwestycyjnych Mieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, nazywa się "Podniesienie atrakcyjności ośrodków wiejskich poprzez kompleksową rewitalizację prowadzącą do poprawy bezpieczeństwa publicznego" i zakłada: przebudowę „kładki” w celu utworzenia ciągu jezdnego dla pojazdów samochodowych przez rzekę Wisłokę - ruch wahadłowy ze światłami inteligentnymi i wyznaczenie ciągu pieszo-rowerowego, rozbudowę/przebudowę ścieżek rowerowych i sieci chodników w  Gminie Mielec, modernizację budynku komunalnego na potrzeby świetlicy w  miejscowości Podleszany oraz odnowienie opuszczonego cmentarza Ewangelickiego w Bożej   Woli -  przywrócenie historycznego znaczenia. Przewidywany koszt to 12 milionów złotych.


Tylko, że połączenie ruchu samochodowego z rekreacją powoduje zazwyczaj, że rekreacja z czasem zamiera, przenosi się w inne miejsca. Teraz wygląda na to, że decyzja gminnych urzędników, przy akceptacji tych z magistratu, może doprowadzić nawet do zniweczenia dużego i drogiego projektu rewitalizacji starówki, jej ożywienia, zachęcenia mieszkańców do odwiedzania i wypoczywania w tej części miasta.

źródło: Hej Mielec