Gmina Mielec w 101. rocznicę dla Niepodległej

Koncert pieśni patriotycznych, prezentacja zabytkowych pojazdów, wernisaż wystawy, zawody latawców, turniej piłkarski oraz wieczornica patriotyczna to najważniejsze z atrakcji przygotowanych na tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Mielec.

Foto: Gmina Mielec


Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w poniedziałek 11 listopada 2019 roku od Mszy Świętej, odprawionej w intencji ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie.

Następnie uroczysta kolumna prowadzona przez Zmotoryzowaną GRH im. gen. Maczka, GRH im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” oraz Orkiestrę Dętą z Dobrynina przemaszerowała na Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny. Druga część obchodów rozpoczęła się od powitania zebranych oraz krótkiego nawiązania do historii naszego Kraju.
Następnie swoje słowa do zebranych skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.
– Miesiąc listopad to czas zadumy i refleksji nad przeszłością. Musimy jednak myśleć o przyszłości, aby to co dali nam nasi przodkowie, nie zostało zniweczone i ograniczone. Żebyśmy tych wartości nie zostali pozbawieni. Udział w dzisiejszej uroczystości to praktyczna lekcja historii, którą wspólnie tworzymy. Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę będzie głęboko zapisana w naszych sercach i naszych umysłach – powiedział.

Po przemówieniu przedstawiciele delegacji oraz mieszkańcy Gminy Mielec złożyli wieńce i wiązanki okolicznościowe. Kolejnym punktem przygotowanym przez organizatorów był  koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Dobrynina, która zadbała również o oprawę muzyczną całej uroczystości. Wydarzenie zakończyła parada pocztów sztandarowych.

Poniedziałkowe wydarzenia nie były jedynymi jakie zaplanowano w Gminie Mielec w ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
We wtorek (05.11) w chorzelowskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę pt. „Jesienne Pejzaże”, na której do końca listopada podziwiać można twórczość artystów z Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.
W czwartek (07.11) na stadionie sportowym w Chorzelowie rozegrano I Otwarte Zawody Latawców „Biało-czerwona na niebie”.
W sobotę (9.11) na tym samym obiekcie swoją kondycje sprawdzili zawodnicy w ramach „Biało-czerwonego Turnieju Piłkarskiego Oldboyów Gminy Mielec”.
Niedziela (10.11) przeznaczona została na Koncert Patriotyczny „Tobie Polsko” przygotowany Przez ZPIT „Chorzelowiacy”, Kapelę ZPiT „Chorzlowiacy” oraz Chorzelowską Grupę Teatralną.

12 listopada 2019 roku tegoroczne obchody 101 rocznicy Święta Niepodległości zakończyła wieczornica w Książnicach pt. „Byliśmy, jesteśmy, będziemy …” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach oraz Zespołu Wokalnego „Wolanki” z Woli Mieleckiej.


Zaproszenie
10-11-2019
Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Cygan, Ośrodek Kultury oraz Placówki Edukacyjne serdecznie zapraszają do udziału w 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Program uroczystości głównych:
11 XI 2019 r.
11:00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie.

12:15 - Formowanie kolumny przed Sanktuarium w kolejności:
- Zmotoryzowana GRH im. gen. Stanisława Maczka oraz GRH im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”
- Orkiestra Dęta Dobrynin,
- poczty sztandarowe,
- kombatanci,
- delegacje władz państwowych i samorządowych,
- przedstawiciele urzędów, instytucji, stowarzyszeń, szkół,
- pozostali uczestnicy uroczystości.

Uroczysty przemarsz na Miejsce Pamięci.
12:30 - Uroczystości na Miejscu Pamięci Poległych w obronie Ojczyzny:
- hymn państwowy,
- powitanie,
- przemówienie okolicznościowe Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka,
- złożenie kwiatów przez delegacje,
- występ Orkiestry Dętej Dobrynin,
- przemarsz pocztów sztandarowych.

Imprezy towarzyszące:
5 XI 2019 r.
18:00 Wernisaż wystawy zbiorowej Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej „Jesienne Pejzaże” - Ośrodek Kultury w Chorzelowie

7 XI 2019 r.
11:30 Otwarte Zawody Latawców „Biało-czerwona na niebie” - Stadion Sportowy w Chorzelowie

9 XI 2019 r.
14:00 - Biało-czerwony Turniej Piłkarski oldboyów Gminy Mielec z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem honorowym Wójta Gminy Mielec - stadion sportowy w Chorzelowie

10 XI 2019 r.
17:00 - Koncert patriotyczny pt. „Tobie Polsko” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej - Ośrodek Kultury w Chorzelowie

12 XI 2019 r.
18:00 - Wieczornica patriotyczna pt. „Byliśmy, jesteśmy, będziemy …” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach oraz Zespołu Wokalnego „Wolanki” z Woli Mieleckiej - Szkoła w Książnicach.
- Złożenie kwiatów przed miejscem pamięci por. Jana Hajca.

4 XI 2019 r. - 15 XI 2019 r.
Filie Biblioteczne Gminy Mielec - Wystawa książek i materiałów bibliotecznych związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.

Szkoły Podstawowe i Zespoły Szkół Gminy Mielec - Uroczyste akademie poświęcone Niepodległej.