Dożynki w Gminie Mielec 2018

W niedzielne popołudnie 19 sierpnia 2018 roku w Chorzelowie mieszkańcy Gminy Mielec uroczyście świętowali Gminne Święto Plonów. Wieńce były piękne, dorodne i bardzo wymowne, wieńcowi się spisali, tradycja trwa i jest rozwijana. Starostami Dożynek byli Dorota Guzda z Rydzowa oraz Szczepan Działowski z Rzędzianowic. Wójt Gminy Mielec Józef Piątek pełnił funkcje Gospodarza Dożynek.
link do galerii: http://wicherski1.blogspot.com

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta dziękczynna za szczęśliwie zebrane plony odprawiona  w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Po Mszy uroczystości dożynkowe w barwnym korowodzie przeszły na tereny parafialne Sanktuarium. Zebranych gości powitał Jan Kołodziej, Przewodniczący Rady Gminy Mielec. Swoje słowa do zebranych skierowali goście specjalni wydarzenia Zdzisław Pupa, Senator RR. Fryderyk Kapinos, pełniący funkcje Prezydenta Miasta Mielca oraz Zbigniew Tymuła, Starosta Powiatu Mieleckiego.
 
Następnie podczas widowiska obrzędowego Starostowie dożynek przekazali symboliczny chleb Gospodarzowi Dożynek, który za otrzymany dar przekazał rolnikom słowa uznania.
– Dziś spotykamy się, by podziękować za całoroczny trud wszystkim rolnikom  oraz osobom związanym z rolnictwem. Staropolskim pięknym obyczajem świętujemy dziś, wspólnie z Matką Bożą Królową Rodzin zakończenie żniw. Ta tradycja nawiązuję do najwspanialszych elementów polskości, które dzięki Wam kultywowane są i przenoszone z pokolenia na pokolenie.  To Wy, szanowni Rolnicy zaszczepiacie przywiązanie do ziemi i regionu, szacunek do przyrody, drugiej osoby oraz kontynuowanie woli naszych ojców. Za te piękne wartości chciałbym Wam z całego serca serdecznie podziękować – powiedział Józef Piątek.

W dalszej części widowiska artyści z Kapeli, ZPiT „Chorzelowiacy” oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej ośpiewali i przekazali w imieniu wszystkich rolników symboliczny wieniec dożynkowy na ręce Wójta.

Po widowisku odbył się przegląd konkursowy wieńca dożynkowego. Tytuł „Najpiękniejszego Wieńca Dożynek Gminy Mielec 2018” otrzymał  wieniec Koła Gospodyń w Woli Chorzelowskiej.

Na zakończenie głównych uroczystości obrzędowych na scenie zaprezentowała się grupa wokalna „Wolanki” z Woli Mieleckiej, ZPIT „Chorzelowiacy”, Chorzelowska Grupa Teatralna oraz Klub Tańca Towarzyskiego „Takt”.  

Poza wydarzeniami na scenie przez cały czas próbować można było potraw przygotowanych przez Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, kiermasz rękodzieła, galerii plenerowych oraz prezentacji sprzętu rolniczego udostępnionego przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Chorzelowie oraz pana Jacka Mazura z Rzędzianowic.

Całość wydarzenia zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Fokus”.

https://www.facebook.com/wolamielecka/