Święto Matki Boskiej Zielnej, Wola Mielecka 2018

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych.
W Woli Mieleckiej święto to jest obchodzone bardzo uroczyście. 15 sierpnia 2018 roku sołtys, przedstawiciele Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckiej przyniosły do kaplicy okazały wieniec, oraz zioła i kwiaty.fot. ZBigniew Wicherski

Opis tegorocznego wieńca żniwnego Woli Mieleckiej

Dzisiaj czasy się zmieniły
Kombajn kosi zboża łan
Nie ma już na polach snopów
Takie czasy Bóg nam dał
Lecz my nadal pamiętamy
o tradycjach dawnych lat
Chleb z szacunkiem spożywamy
A Bóg wynagrodzi nam

Przyszliśmy tutaj przed Ten święty ołtarz z wieńcem żniwnym.
Został on wykonany z ośmiu łez, łez radości i szczęścia z odzyskanej niepodległości.
Na koronie została umieszczona biała gołębica znak pokoju i oddania się w opiekę Bożej Matce.

Dałeś Bożę piękne polny
Wszystko mamy z Twojej ręki
My dziś niosąc chleb Tobie składamy dzięki
Pobłogosław Boże chleb ziemi czarnej
Co karmi wszystkich w krąg
Do świątyni dziś przynosimy również
warzywa i owoce jakie wydala ziemia
Ofiarujemy również zioła które cieszą się pięknem polskiej ziemi.
Niosąc kwiaty dziękujemy Ci Boże za piękno przyrody polskich pól i łąk.
My z tymi darami składamy nasze radości, troski i smutki.

Już w V wieku znane było w Palestynie i w Syrii. Początkowo obchodzono je tylko lokalnie w sanktuarium maryjnym niedaleko Betlejem. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg i zostało połączone ze wspomnieniem kresu życia Maryi. Było obchodzone pod różnymi nazwami: Przejścia, Zaśnięcia, Odpocznienia. Od VII wieku zostało przyjęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.

W 1950 roku Papież Pius XII ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Stwierdza on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Święto to obchodzą również wierni wyznania prawosławnego, polskokatolickiego i mariawici. W Polsce Wniebowzięcie zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej. Od IX wieku tego dnia w kościołach poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce. Dawniej wierzono, że takie święcone bukiety mają szczególną moc: zapewniają bezpieczeństwo i pomyślność w gospodarstwie.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nazywamy świętem Matki Boskiej Zielnej - Wiąże się przede wszystkim z opowieścią o wniebowzięciu. W jednym z takich apokryfów jest piękna opowieść o śmierci i wniebowzięciu Maryi. Otóż gdy Matka Boża umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli ciało w trumnie, ale musieli poczekać, bo Tomasz zwany niedowiarkiem - ten sam, który nie uwierzył w zmartwychwstanie, dopóki nie dotknął rany Chrystusa - spóźnił się. Gdy już wreszcie dotarł, chciał zobaczyć ciało Najświętszej Marii Panny. Gdy otworzono trumnę, nie było w niej ciała Maryi, a jedynie piękne, pachnące lilie i inne kwiaty i zioła. Nazwa Matki Bożej Zielnej ma też związek z porami roku.

Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek. Dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa.