Tajemnica Filomeny w DKK w Woli Mieleckiej

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającym w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej, omawialiśmy książkę pt. "Tajemnica Filomeny” autorstwa Martina Sixsmitha, znanego brytyjskiego dziennikarza, prezentera, publicysty i pisarza.


Książka oparta na prawdziwej historii stała się również inspiracją do napisania scenariusza i nakręcenia brytyjsko-amerykańsko-francuskiego dramatu filmowego pod tym samym tytułemw reżyserii Stephena Frearsa, który wszedł na ekrany kin w lutym ubiegłego roku. Film zdobył wiele prestiżowych nagród, a także otrzymał cztery nominacje do Oskarów.

Zarówno film jak i książka Tajemnica Filomeny jest niesamowita. Jest takie powiedzenie, że najlepsze historie pisze samo życie. I tak też jest w tym wypadku.Książka brytyjskiego dziennikarza jest bowiem trudną, wzruszającą i niezwykle poruszającą historią, która wydarzyła się w prawdziwym życiu, w Irlandii w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Młodziutka, będąca jeszcze nastolatką - Filomena Lee zaszła w nieplanowaną ciążę. Rodzina wysłała zhańbioną córkę do klasztoru, w którym bogobojne zakonnice brały pod swoje skrzydła pełne grzechu kobiety. Filomena urodziła zdrowego syna, ale po trzech latach dziecko zostało jej odebrane pod wymuszoną zgodą.

Chłopiec został adoptowany przez amerykańską rodzinę, która nadała mu nową tożsamość – odtąd jest bowiem Michaelem Hessem. Bohater wyrasta na jednego z najlepszych waszyngtońskich prawników, jednak przez całe swoje życie zmaga się z problemami natury osobowościowej. Ukrywa swoją homoseksualną orientację i cały czas poszukuje irlandzkiej matki. Dramatyczne oddzielenie od biologicznej matki i ojczyzny – na zawsze zdominuje jego życiowe wybory, pełne sukcesów i porażek. I pomimo zawodowych sukcesów nie potrafi odnaleźć harmonii w życiu prywatnym. Poczucie wiecznego odrzucenia powoduje poczucie winy. I tęsknoty. W tym samym czasie i Filomena postanawia odszukać syna. Czy matka i syn tak brutalnie rozdzieleni mają szansę się odnaleźć? I czy można wybaczyć lata rozpaczy, bólu i tęsknoty? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na kartach książki Martina Sixsmitha.

Na ostatnie w tym roku spotkanie DKK zapraszamy w piątek 18 grudnia o godz. 16:30. Tym razem będziemy omawiać najnowszą powieść znanej, polskiej pisarki Agnieszki Lingas- Łoniewskiej pt. "Skazani na ból”. Zapraszamy serdecznie!

Justyna Ryczek