"Co nas nie zabije” – spotkanie DKK w Woli Mieleckiej

Na ostatnim spotkaniu naszego klubu DDK, które odbyło się 2 listopada 2015 roku zapoznaliśmy się z kontynuacją bestsellerowej trylogii Millennium nieżyjącego już Stiega Larssona pt. "Co nas nie zabije”. Książka ukazała się pod koniec sierpnia, w 10 rocznicę wydania pierwszego tomu Millennium "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” i napisał ją David Lagercrantz.


Na kartach 500 stronicowej powieści powracają znani i lubiani przez czytelników bohaterowie: Mikael Blomkvist i LisbethSalander. Dziennikarz przechodzi kryzys i myśli o zmianie zawodu. Lisbeth zaś dokonuje szalonego i największego ataku hakerskiego w swoim życiu.

Pewnej nocy Blomkvist odbiera telefon od profesora Fransa Baldera, czołowego eksperta w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, który powrócił właśnie z Doliny Krzemowej. Balder twierdzi, że jest w posiadaniu wstrząsających informacji na temat amerykańskich służb wywiadowczych. Przyznaje też, że ma kontakt z młodą genialną hackerką, która przypomina kogoś, kogo Blomkvist zna aż za dobrze.

Dziennikarz ma nadzieję, że oto udało mu się natrafić na sensacyjny materiał, jakiego on i Millennium tak bardzo potrzebują. LisbethSalander ma jednak swoje własne plany. Nadszedł czas, aby ich drogi los ponownie skrzyżował! A my jesteśmy świadkami kolejnego, zakrojonego na szeroką skalę śledztwa. Mamy tutaj i szpiegostwo przemysłowe i mafię. Pojawia się też problem przemocy domowej i dziecko autystyczne, obdarzone niezwykłymi zdolnościami matematycznymi. Autor stworzył niezwykle ciekawą fabułę kryminalną, od której trudno się oderwać.

Nie da się omawiać powieści Lagercrantza, nie porównując jej do trylogii Larssona. Przypomnijmy tytuły Millennium: ,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, ,,Dziewczyna, która igrała z ogniem” , ,,Zamek z piasku, który runął”. Poza tym dawno już, o ile kiedykolwiek, żadna książka nie wywołała takiego poruszenia na czytelniczym rynku i aż takich kontrowersji. Dlatego na naszym spotkaniu toczyła się niezwykle burzliwa dyskusja wokółksiążki ,, Co nas nie zabije” i okoliczności jej powstania.


Dla wszystkich fanów czytania, a także dzielenia się wrażeniami i opiniami z przeczytanych książek zapraszamy do udziału w następnym spotkaniu DKK w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej, które odbędzie się 30 listopada o godzinie 16:30.
Tematem będzie ,, Tajemnica Filomeny” Martina Sixsmith.

Moderator DKK- Justyna Ryczek