Zmiana czasu - z letniego na zimowy 2015

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2015 nastąpi w nocy z 24 na 25 października. O 3:00 cofniemy nasze zegarki na godzinę 2:00.
Jesienne przestawienie zegarków powoduje wyjątkowe wydłużenie doby do 25 godzin - ma to swoje zalety i wady.


Jedyna doba w roku, licząca 25 godzin, zdarza się w ostatni weekend października. Zgodnie z ustaleniami w tym zakresie, już w następnym tygodniu o 3:00 w nocy z 24 na 25 października 2015 nastąpi cofnięcie zegarków o godzinę – tym samym doba się wyjątkowo wydłuży, ku zadowoleniu wszystkich lubiących dłużej pospać. Zwykle nie zrywamy się w nocy o wskazanej porze, aby przestawić nasze czasomierze, dobrze jednak mieć świadomość, kiedy zmiana następuje, szczególnie w sytuacji, gdy jesteśmy umówieni na spotkanie albo mamy zamiar wyruszyć gdzieś dalej autobusem czy pociągiem. Co prawda, przychodząc w umówione miejsce lub na dworzec o godzinę wcześniej, mamy pewność, że się nie spóźnimy, ale godzinne oczekiwanie na pewno rzadko komu się podoba, tym bardziej że ten czas można spędzić przyjemniej i z większym pożytkiem dla siebie czy rodziny.

Stosowanie czasu letniego ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego (dziennego). Latem czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu zachód słońca następuje godzinę później.

Czas zimowy, to czas lokalny obowiązujący w okresie jesienno-zimowym. Jesienią czas lokalny przesuwany jest o godzinę do tyłu, tak więc zrównuje się z czasem geograficznym.

Warto również pamiętać, że obecnie wiele urządzeń elektronicznych zostało zaprogramowanych z myślą o automatycznej korekcie ustawienia czasu. Jednak powinniśmy wiedzieć, czy dotyczy to także naszego telefonu, tabletu lub komputera, aby nie mieć problemów związanych z gospodarowaniem czasem w niedzielę 25 października.

W Polsce praktykuje się przestawianie czasu już od 1977 roku. Uzasadnia się to dążeniem do lepszego wykorzystania naturalnego światła słonecznego oraz względami ekonomicznymi, chociaż na ten temat są różne opinie. Faktem jest jednak, że większość krajów europejskich również przestawia czas 2 razy w roku – jesienne cofanie zegarków jest bowiem czynnością odwrotną do zmiany czasu z zimowego na letni, która dokonywana jest w marcu (poprzez przestawienie zegarków o godzinę do przodu doba skraca się wiosną do 23 godzin – ku niezadowoleniu śpiochów, oczywiście). Zmiana czasu w krajach europejskich nie jest praktykowana jedynie w Islandii, Białorusi i Rosji.

Ciekawostki
Zmiany czasu mogą prowadzić do zaskakujących sytuacji. Przykładowo, możliwe jest, że w przypadku porodu bliźniaków, ten z pary który urodził się jako pierwszy może mieć oficjalnie zapisaną późniejszą godzinę narodzin, niż jego brat. Jest to możliwe jeżeli poród nastąpiłby w noc zmiany czasu z letniego na zimowy i pierwszy bliźniak urodziłby się o godz. 2:55 w nocy, a jego brat 10 minut później. W ten sposób na skutek cofnięcia zegara o godzinę, oficjalny czas narodzin tego drugiego byłby ustalony na 2:05, a nie na 3:05. Z drugiej strony, podczas zmiany z czasu zimowego na letni między godziną 2:00 a 3:00 w nocy nie ma żadnych narodzin.

Wszyscy wiemy, że zmiany czasu bywają kłopotliwe, mimo licznych przypomnień w mediach nietrudno zapomnieć o przestawieniu zegarków na właściwy czas. Sytuację ułatwia jednak fakt, że w Polsce obowiązuje ta sama strefa czasowa i zmiany czasu są dokonywane jednocześnie w każdym jej obszarze. Problem pojawia się w krajach, które ze względu na swój obszar stosują kilka stref czasowych. W latach pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych daty przejścia na czas letni i z powrotem były ustalane lokalnie wedle uznania lokalnych władz. Jednego roku doprowadziło to do tego, że w różnych obszarach stanu Iowa obowiązywały łącznie 23 różne daty zmian czasu! To prowadziło do kuriozalnych sytuacji, w których pasażerowie dalekobieżnych linii autobusowych musieli podczas jednej podróży przestawiać zegarki, nawet siedmiokrotnie! Skutkowało to również zwiększonymi kosztami ze względu na konieczność przygotowywania skomplikowanych rozkładów jazdy uwzględniających wszystkie te lokalne przejścia z jednego na drugi czas.

Co ciekawe, również na Antarktydzie stosowane są zmiany czasu, jednak z innych powodów. W okresie od maja do września na Antarktydzie trwa zima polarna, podczas której dociera niewiele światła słonecznego i jest stale ciemno (noc polarna). W miesiącach letnich natomiast, nachylenie Ziemi względem Słońca powoduje, że światło dociera cały czas, niezależnie od pory dnia. Stosowanie zmian czasu wynika zatem nie z chęci oszczędzania światła słonecznego, ale z innych powodów. Na kontynencie tym znajduje się wiele stacji badawczych z różnych krajów świata. Stosuje się w nich zazwyczaj taki czas, jak w kraju macierzystym, z którego otrzymywane są dostawy żywności, sprzętu itp. Z tego powodu, jeżeli w kraju macierzystym dokonywane jest przejście z jednego czasu na drugi (z letniego na zimowy lub odwrotnie), to stacje również dostosowują czas lokalny do tych zmian.