Godzinami o książkach w DKK

Na kwietniowym spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej, które odbyło się w Sali Klubowej Filii Ośrodka Kultury omawialiśmy książkę autorstwa Judyty Watoła i Dariusza Kortko "Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga".  Jej premiera miała miejsce 10 października w dniu, gdy na ekrany kin wszedł  film pt.  "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

 

 

Profesor Zbigniew Religa to reformator polskiej transplantologii, którego upór i odwaga ocaliły życie wielu ludzi. Nie bez powodu wśród pacjentów profesora można było usłyszeć „Moja miłość”, "Święty”.

Książka stanowi portret genialnego lekarza, który dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca. Fascynującego człowieka, wielkiego chirurga, polityka z wizją. Jaki był naprawdę?

 

Dariusz Kortko i Judyta Watoła zmierzyli się z nie lada wyzwaniem przygotowując biografię wybitnego polskiego kardiochirurga.Warto uprzedzić, że książka nie jest hymnem pochwalnym na cześć profesora. Autorzy wyszli z przekonania, że człowiek, który ma wady jest bardziej prawdziwy.

 

Poznamy, z jednej strony, człowieka bezpośredniego, pogodnego. Przełożonego, który stawał murem za swoimi podwładnymi, dzielił się doświadczeniem, wiedzą, pomagał piąć się po szczeblach zawodowej i naukowej kariery. Z drugiej strony, ukazuje obraz profesora, który ma słabości takie jak każdy z nas – dużo pali, klnie jak szewc, narzuca szalone tempo i wymaga za dużo...

Biografia skomponowana oryginalnie ( inwersja czasowa fabuły), prowadzi czytelnika przez kolejne dokonania słynnego kardiochirurga pewnymi etapami w jego życiu. Pokazuje go przez pryzmat jego ciężkiej pracy i trudności, jakie napotykał. Opatrzona dodatkowo bogatym zbiorem zdjęć, pięknie wydana – jest wyjątkową pozycją pod każdym względem.

Ludzkość osiągnęła wiele sukcesów na polu różnych dziedzin, jednakże to jedno pragnienie pozostało niespełnione. Nie da się wygrać ze śmiercią. Zbigniew Religa swoją upartością udowodnił, że można przynajmniej trochę ją oszukać.

 

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się   18 maja i do dyskusji nad nową książką Małgorzaty Gutowskiej Adamczyk ,,Fortuna i namiętności. Klątwa” zaprasza moderator DKK w Woli Mieleckiej -  Justyna Ryczek.