Jest decyzja w sprawie nowego mostu na Wisłoce

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl przekazał decyzję w sprawie lokalizacji nowego mostu na rzece Wisłoce w Mielcu. Przeprawa powstanie na wysokości lotniska, dojazd do mostu będzie prowadził z ulicy Kosmonautów. To koniec wieloletniej dyskusji o lokalizacji tej przeprawy - niezwykle ważnej dla rozwoju Mielca i okolicy, wyprowadzającej przede wszystkim ciężki ruch z miasta i strefy ekonomicznej w kierunku zachodnim.


Po latach szukania pomysłu na lokalizację tego mostu oraz sposobu finansowania tej inwestycji budowa przeprawy staje się realna. Projekt obecnie prowadzi Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, który po dyskusji o umiejscowieniu mostu na południu miasta bądź na przedłużeniu ulicy Traugutta, zdecydował się właśnie na ostateczną lokalizację.


- To najbardziej optymalne rozwiązanie - powiedział Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl.

 

 

Dojazd do mostu rozpocznie się w okolicy ulicy Kosmonautów. Gdzie dokładnie? Jeszcze nie jest jasne. Urząd Marszałkowski będzie przygotowywał swoje warianty - taki, w którym dojazd do mostu będzie najszybszy oraz biorący pod uwagę minimalizację kosztów społecznych, np. wyburzenia domów.

Koszt budowy mostu wraz z dojazdami to około 80 milionów złotych, obejmuje: budowę samej przeprawy długiej na około 450 metrów, dojazd od ulicy Kosmonautów z rondem na skrzyżowaniu z Sienkiewicza, dojazd do drogi wojewódzkiej Mielec - Szczucin z rondem, remont fragmentu odcinka tej drogi do Woli Mieleckiej oraz budowa rond na drodze Mielec - Lisia Góra w Woli Mieleckiej.

Marszałek Władysław Ortyl nie ukrywa, że liczy na zaangażowanie lokalnych samorządów. Miasto Mielec powinno być zainteresowane budową wiaduktu nad linią kolejową i ulicą Sienkiewicza zamiast ronda - to około 20 milionów złotych, które trzeba dodatkowo znaleźć.

 

Jest też pomysł by most połączyć także z drogą powiatową Wola Mielecka - Czermin, jeśli sfinansują te prace samorządy z powiatu mieleckiego.

- Uważam, że w tej inwestycji w jakiejś części musi uczestniczyć nie tylko samorząd województwa, ale także miasto Mielec i Gmina Wiejska, bo dzieje się to także w obszarze gminy wiejskiej Mielec, dlatego ta inwestycja musi być realizowana za różną aktywnością poszczególnych samorządów. To jest pierwszy podstawowy warunek, ta inwestycja musi być montażem finansowym, musi być współfinansowana z RPO, z budżetu województwa, ale też z budżetu miasta Mielca i innych samorządów..


- Pierwszy odcinek to jest od drogi 984 do ronda  z drogą 983 i te dwa ronda chcemy wykonać, żeby udrożnić ruch. Następnie inwestycja zostanie poprowadzona drogą 983, w kierunku Rzędzianowic po istniejącej już drodze, która zostanie przebudowana. Ten odcinek ma ok. 2,5 km. Następnie planowany jest nowobudowany odcinek od drogi 983 do 985 – to jest odcinek dochodzący do ulicy Kosmonautów, ma on 1,5 kilometra długości  i na jego długości jest planowany most na Wisłoce. Sam most ma kosztować około 40 mln. złotych - powiedział Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl.

Obecnie nie przewiduje się budowy zupełnie nowej drogi od mostu do Piątkowca, gdzie miałaby łączyć się z drogą do Lisiej Góry. Te plany ze względów finansowych muszą poczekać, będzie to tak zwany drugi etap inwestycji. Za taką opcją opowiada się Marszałek Ortyl.

Projekt budowy mostu dla Mielca będzie uruchamiany przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie w tak zwanym „drugim rzucie”. Tu trzeba wykonać jeszcze wiele prac projektowych, tymczasem w Rzeszowie czekają na decyzje o finansowaniu projekty drogowe już gotowe, na przykład obwodnica Strzyżowa, gdzie bardzo ruchliwa droga przecina rynek miasteczka.

 
źródło: www.podkarpackie.pl