Zielona sukienka, kwietniowe spotkanie DKK

W poniedziałek 23 marca 2015 roku odbyło się kolejne  spotkanie DKK w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Małgorzaty Szumskiej ,,Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii”, która ukazała się na rynku wydawniczym pod koniec ubiegłego roku.

 

Kim jest autorka książki?

Małgorzata Szumska urodzona w 1988 roku jest aktorką teatru lalek, przewodniczką, blogerką, instruktorką jogi. Uśmiechnięta, z dystansem do siebie i dużym poczuciem humoru. Samotna  podróżniczka, która zwiedziła Filipiny, Wietnam,  Indie.

,,Zielona sukienka.  Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii” to opowieść  o niezwykłej, sentymentalnej podróży, trasą wspomnień dziadków autorki sprzed 60 lat. ,,Od dziecka wiedziałam, że kiedyś pojadę na Syberię. Nie musiałam planować tej wyprawy, nie uczyłam się języka, nie kupowałam map. Wszystkie miejsca, które chciałam odwiedzić, znałam z rodzinnych opowieści, widziałam je oczami wyobraźni. Trasę podróży zaplanował dla mnie Stalin, w 1951 roku. Wtedy właśnie mój dziadek, Staszek, został zesłany do gułagu w Kazachstanie, a babcię Jankę przesiedlono z rodziną w głąb Syberii. Byli krótko po ślubie, mieli maleńkiego synka. Ich miłość została wystawiona na najtrudniejszą próbę”  - pisze Małgorzata Szumska.

 „Zielona sukienka” zawiera relację dziadków z czasów, gdy 60 lat temu oficjalna wojna dobiegała końca, a codziennie setki osób znikało z domów za konspiracyjną walkę. Walkę za ojczyznę. Niektóre momenty opisane na kartach książki są straszne, dramatyczne, inne bardzo wzruszające: głód, wojna, mróz, katorżnicza praca, tęsknota i miłość.  I w kontraście drugi wątek - podróż autorki po Rosji i Kazachstanie do miejsc zsyłki dziadków, pełna śmiesznych zdarzeń, czasem nieporozumień i przygód.

 

,,Zielona sukienka” to bardzo dobrze napisany reportaż podróżniczy,  łączący cechy literatury faktu i epickiej opowieści. To wzruszająca historia o poświęceniu, wewnętrznej sile i walce o przetrwanie. Mądra książka,  przesiąknięta głębokim uczuciem. Chwyta za serce i daje wiele do myślenia. Zachęcamy do przeczytania!

DKK w Woli Mieleckiej zaprasza na kolejne, kwietniowe spotkanie. Przedmiotem dyskusji będzie książka ,,Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”.

 

 Opracowała Justyna Ryczek