Mielecki Jarmark Wielkanocny 2015

Degustacje, pokazy, konkursy, wystawy, stoiska informacyjne, kiermasz wielkanocnych, regionalnych i lokalnych smakołyków z Podkarpacia - to coś dla ciała i rozkoszy podniebienia. Gwiazdy kulinariów: Sylwia Biały i Gieno Mientkiewicz gotowali dla mielczan.

 


Przez dwa weekendowe dni w Hotelu i Restauracji Atena w Mielcu odbył się Mielecki Jarmark Wielkanocny. Szereg kulinarnych i związanych z tradycyjnym obchodzeniem Świąt Wielkiej Nocy atrakcji wzbogaciła obecność Sylwii Biały - finalistki programu Hell's Kitchen oraz Gieno Mientkiewicza – dziennikarza, krytyka kulinarnego prowadzącego program „Przez dziurkę od sera” na kanale Kuchnia+ oraz autora popularnego bloga kulinarnego oraz Grupy Wokalnej KGW Wola Mielecka.

Degustacje, pokazy, konkursy, wystawy, stoiska informacyjne, kiermasz wielkanocnych, regionalnych i lokalnych smakołyków z Podkarpacia – to coś dla ciała i rozkoszy podniebienia. Hotel i Restauracja Atena przygotował Jarmark Wielkanocny, który odbył się w dniach 21 i 22 marca 2015 roku.

Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego licznie zaprezentowali m.in, członkowie Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej(pamiątki, ozdoby, przedmioty dekoracyjne), w tym m.in.: pisanki, baranki, stroiki, świece, koszyczki i inne świąteczne ozdoby; przedmioty dekoracyjne: użytkowa ceramika ręcznie malowana, dzbany, wazy, kubki i inne naczynia, zabawki ręcznie robione. Dla ducha: prezentacja lokalnych i regionalnych tradycji, zwyczajów dziedzictwa kulturowego związanego z Wielkanocą, w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich. To wszystko można było zobaczyć w miniony weekend w Hotelu Atena.

Mielec odwiedziła Sylwia Biały - finalistka programu Hell's Kitchen oraz Gieno Mientkiewicz. To znane osoby świata kulinarnego. Kucharze przygotowali dla odwiedzających Jarmark specjalne potrawy – także te znane i cenione przez Polaków. Szybko okazywało się jednak, że nawet najbardziej popularne potrawy można łatwo wzbogacić o nową jakość.

Jarmark Wielkanocny pomyślany był nie tylko jako impreza handlowa. Jednym z jego celów była próba zintegrowania lokalnego środowiska osób prowadzących różne formy działalności gospodarczej, kulturalnej i aktywności społecznej, w których obecne są podkarpackie i miejscowe tradycje.
 
Jarmark Wielkanocny odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie organizacji Świąt Wielkanocnych w Domu Dziecka w Skopaniu.


Zobacz film 

Jarmark Wielkanocny 2015, Grupa Wolalna KGW Wola Mielecka 21.03.2015

link do filmu: http://youtu.be/qCVBD_yjiOs
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherski


Zobacz zapowiedź filmu 

Jarmark Wielkanocny 2015, 21.03.2015

link do filmu: http://youtu.be/Pv_wjlNUnsg
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherski


Zaproszenie na Mielecki Jarmark Wielkanocny

 11.03.2015


Dnia 21 marca na wystąpi Sylwi Biały, finalistka programu Hell’s Kitchen oraz w dniu 22 marca Gieno Mientkiewicz – dwie znane osoby świata kulinarnego.  21 marca 2015 roku o godz. 15.00  wystąpi Grupa Wokalna KGW Wola Mielecka.
Do dyspozycji wystawców oddanych zostanie 40 stołów-stanowisk. Na zgłoszenia wystawców organizatorzy czekają do dnia 16 marca br. Kartę zgłoszenia uczestnictwa można dostarczyć pocztą (list/e-mail) lub osobiście:


Hotel & Restauracja Atena
ul. Przemysłowa 67, 39-300 Mielec
e-mail: restauracja@ hotel-atena.pl 

Wpisowe za udziału w kiermaszu (nie dotyczy: szkół, stowarzyszeń, fundacji, Kół Gospodyń Wiejskich i twórców ludowych) wynosi 100,00-zł (za dwa dni), przy czym 50,00- zł powinno być przekazane w upominkach, które zostaną przeznaczone na wsparcie organizacji Świąt Wielkanocnych w Domu Dziecka w Skopaniu.

 

 

Przypomnijmy, że Podkarpacie jest jednym z regionów, w których wszelkie tradycje (w tym: folklor, sztuka ludowa czy kulinaria) są bardzo żywe i pieczołowicie pielęgnowane. Świadczy o tym choćby pozycja lidera „Listy Produktów Tradycyjnych”, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa, utworzony przed niespełna dwoma laty, a już znany smakoszom z całej Polski, „Szlak Podkarpackie Smaki”, jak również mnogość smakowitych przeglądów i konkursów dla wytwórców tradycyjnych specjałów, których prawdziwy „wysyp” trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

 

„Jarmark Wielkanocny” odbędzie się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Patronat medialny sprawować będą portale: wolamielecka.pl, potrawyregionalne.pl, leliwa.pl,  e-mielec24.pl, czyliwiesz.pl, hej.mielec.pl.

 

Zapraszamy serdecznie!  21 i 22 marca 2015 roku w godzinach 12:00 – 18:00 Hotel Atena
  PR


Tu do pobrania regulamin imprezy oraz karta zgłoszenia wystawcy (WRAR) -  - >  [WinRAR]

============================================================================


Pogoda

Free Weather Widget