Rondem w Woli Mieleckiej pojedziemy jesienią?

Zarząd województwa wyraził zgodę na zwiększenie udzielonej pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Mieleckiego do wysokości 1 mln 502 tys. 365 zł na budowę ronda w Woli Mieleckiej. To już kolejna decyzja zarządu w tej sprawie. Poprzednia została podjęta ponad rok temu, a przydzielona kwota wynosiła 625 tys. zł.

- Niestety poprzez przedłużające się procedury samorząd powiatu mieleckiego, który jest inwestorem nie rozpoczął jeszcze inwestycji. W międzyczasie, w związku z otwarciem drogi łączącej nowy most na Wisłoce z Piątkowcem, zmienił się status drogi w Woli Mieleckiej w ciągu, której powstanie rondo. Zaistniała formalna konieczność zmiany formy pomocy finansowej jakiej samorząd województwa udziela powiatowi - przekazuje w komunikacie samorząd województwa podkarpackiego.

Mieszkańcy Woli Mieleckiej od lat zabiegają o budowę ronda na drodze prowadzącej na stary most w Mielcu. Zakończyła się budowa ostatniego etapu obwodnicy Mielca na odcinku Piątkowiec – Rzędzianowice. Jego otwarcie zmniejszyło co prawda natężenie ruchu w Woli Mieleckiej, ale wciąż kierowcy z dróg dojazdowych w Woli Mieleckiej mają problem z włączeniem się do ruchu, stąd potrzeba budowy wspomnianego ronda.

- Pozwoli to rozpocząć powiatowemu samorządowi inwestycję jeszcze w tym roku, w szczególności wobec otrzymanego zawiadomienia o wydaniu w dniu 12.04.2023 r. decyzji ZRID na zadanie, zawierającej klauzulę natychmiastowej wykonalności - podkreśla Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

- Podtrzymujemy nasze zobowiązania - komentuje Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

- Powiat może prowadzić wszelkie procedury zmierzające do budowy tego ronda. Podjęliśmy zobowiązanie pomocy i ani przez moment z naszej deklaracji się nie wycofywaliśmy. Samorząd województwa zrealizował bardzo dużo inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej w powiecie mieleckim - podkreśla marszałek.

To m.in. obwodnica zachodnia wraz z nowym mostem na Wisłoce, to obwodnica wschodnia, a w planach jest droga lotniskowa, która będzie domknięciem tego układu. Z kolei PKP PLK przy wsparciu Funduszy Europejskich z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego buduje wiadukt kolejowy.

- Inwestycja samorządu powiatu, ze wsparciem naszym i gminy Mielec będzie kolejnym istotnym wkładem w poprawę funkcjonowania tego układu w regionie mieleckim - dodaje Władysław Ortyl.

Wójt gminy Mielec również podtrzymał deklarowane wsparcie. Samorząd gminy przekaże 650 tys. zł.
- Mieszkańcy naszej gminy liczą, że ta inwestycja szybko się rozpocznie. Wspieramy ją na miarę możliwości budżetu naszej gminy. Po ostatnich inwestycjach samorządu województwa, budowa ronda w Woli Mieleckiej sprawi, że ten nowy układ drogowy będzie kompletny i poruszanie się po gminie bardziej komfortowe - powiedział wójt Józef Piątek.

Powiat Mielecki i Województwo Podkarpackie pokryją solidarnie kwotę 3 004 730 zł (3 654 730 zł - 650 000 zł = 3 004 760 zł ) tj. powiat 1 502 365 zł i województwo kwotę 1 502 365 zł (w ramach której Powiat wypłaci odszkodowania właścicielom w przewidywanej kwocie 100 000 zł). Kwestię pomocy dla powiatu mieleckiego procedował będzie jeszcze sejmik województwa.

źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Jeszcze w tym tygodniu Powiatowy Zarząd Dróg powinien ogłosić przetarg na budowę ronda w Woli Mieleckiej. Starosta Stanisław Lonczak ma nadzieję, że kierowcy pojadą rondem  końcem października 2023 roku.

Choć decyzję musi zatwierdzić jeszcze sejmik, wszystko wskazuje na to, że pieniądze wkrótce trafią do powiatu. W związku z tym tutejsi urzędnicy mają możliwie szybko ogłosić przetarg na realizację tej inwestycji - to powinno nastąpić jeszcze w tym lub na początku przyszłego tygodnia.

- Przyjmujemy standardowo okres realizacji na 5 miesięcy. Myślę, że do końca października 2023 roku najpóźniej ta inwestycja powinna być wykonana - ocenia Stanisław Lonczak, starosta powiatu mieleckiego.