Każda gmina ma "Super Rolnika"

4 września 2022 roku Wadowice Górne były gospodarzem tegorocznych dożynek powiatu mieleckiego. Po raz pierwszy w historii dożynek władze samorządowe powiatu mieleckiego zadecydowały o wręczeniu wyróżnień dla najaktywniejszych rolników.

Wyróżnieniem uhonorowano najlepszych, najskuteczniejszych gospodarzy z każdej z gmin powiatu mieleckiego, prezentujących wysoki poziom produkcji oraz przyczyniających się do rozwoju obszarów wiejskich.

• Z gminy Mielec
Antoni Maziarz posiada 10,5 ha użytków rolnych, na których uprawia pszenicę, pszenżyto oraz jęczmień jary i ozimy. Zebrane plony przeznacza na potrzeby prowadzonej w cyklu zamkniętym hodowli trzody chlewnej.
Za swoją działalność w 2022 roku został wyróżniony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Poza działalnością rolniczą Pan Antoni udziela się aktywnie na polu społecznym – działa w Radzie Sołeckiej w Woli Mieleckiej oraz w OSP Rzędzianowice.

• Z gminy Borowa
Piotr Batko z Sadkowej Góry prowadzi wraz z żoną Dominiką oraz rodzicami i braćmi gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha. Produkcja zwierzęca to trzoda chlewna w cyklu zamkniętym oraz bydło opasowe. Struktura zasiewów to zboża, rzepak ozimy, kukurydza na ziarno i kiszonkę, fasola szparagowa, czosnek i ziemniaki.
Gospodarstwo korzysta z różnego rodzaju dofinansowań np. z programu „Młody Rolnik” oraz „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Pieniądze z nich uzyskane zostały przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu rolniczego. Od 2019 roku pan Piotr pełni funkcję sołtysa sołectwa Sadkowa Góra.

• Z gminy Czermin
Grzegorz Ból - rolnik z miejscowości Czermin zajmuje się produkcją roślinną i zwierzęcą. Utrzymuje chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Prowadzona w jego gospodarstwie produkcja roślinna obejmuje z kolei głównie uprawę pszenicy, jęczmienia i rzepaku.

• Z gminy Gawłuszowice
Piotr Bukowski prowadzi nowoczesne gospodarstwo o powierzchni 80 ha w miejscowości Kliszów. Po ukończeniu studiów na wydziale Rolnictwa Uniwersytetu Rzeszowskim przejął gospodarstwo rolne, które systematycznie unowocześnia, poszerzając park maszynowy – również dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej.
Głowna gałąź produkcji to uprawy rzepaku i buraka cukrowego, który osiąga wysoką wydajność z hektara. Warto podkreślić, że Pan Piotr od lat działa czynnie w organizacjach i stowarzyszeniach na terenie miejscowości i gminy, jest członkiem OSP i Rady Sołeckiej.

• Z gminy Padew Narodowa
Andrzej Sulik wraz z żoną Beatą i trójką dzieci prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 200 ha w Padwi Narodowej. Ukończył Technikum Rolnicze w Rzemieniu i posiada bogatą wiedzę na temat rolnictwa, którą na bieżąco poszerza uczestnicząc w różnych kursach i szkoleniach.
W swoim gospodarstwie prowadzi wyłącznie produkcję roślinną, a mianowicie uprawę zbóż, kukurydzy, roślin wysokobiałkowych, buraków cukrowych oraz słonecznika. Współpracuje z firmami i doradcami Agro-technicznymi, dzięki czemu w swoim gospodarstwie utrzymuje wysoki poziom produkcji roślinnej. Pan Andrzej również od lat współpracuje z Powiatowym Zespołem Ośrodka Doradztwa Rolniczego i korzysta z programów unijnych. Jest też przedstawicielem rolników z terenu Gminy Padew Narodowa w Podkarpackiej Izbie Rolniczej.

• Z gminy Przecław
Laureatem nagrody do „SUPER ROLNIKA POWIATU MIELECKIEGO” z terenu Gminy Przecław jest gospodarstwo Jana i Roberta Bały z Łączek Brzeskich – to ojciec i syn.
Jest to gospodarstwo wielopokoleniowe, z dziadka przejął je zięć, a następnie wnuczek. Obecnie w gospodarstwie Panowie Jan i Robert uprawiają około 70 ha gruntów rolnych, jednak z każdym rokiem powiększają swój areał. Zajmują się głównie uprawą pszenicy (25 ha), soi (15 ha), rzepaku (15 ha) i słonecznika (15 ha). Stosują technologię bez orkową. Jako pierwsi w gminie rozpoczęli uprawę soi. Są otwarci na innowacyjne rozwiązania technologiczne i dbają o ochronę środowiska."

• Z gminy Radomyśl Wielki
Dariusz Stopa ma 38 lat i od 14 lat prowadzi gospodarstwo rolne w Dulczy Wielkiej. Obecnie gospodarzy na 280 hektarach gruntów rolnych. Oprócz tradycyjnie uprawianych na naszych terenach zbóż, sieje także kukurydzę i rzepak. Większość przeznacza na pasze dla własnej hodowli trzody chlewnej, która wynosi ok. 3 tys. sztuk. Tuczniki dostarcza do rodzinnej firmy „Kazimiera Stopa Zakład Przetwórstwa Mięsnego Czesław Stopa”.
Jego podejście z pasją do prowadzonego gospodarstwa zostało dostrzeżone przez włodarzy gminy, którzy przyznali mu tytuł Filara Gospodarki Gminy podczas Noworocznego Spotkania Biznesu w 2014 r. Zdobył także 6.miejsce w wojewódzkim konkursie Rolnik Roku 2014 w plebiscycie Nowin.

• Z gminy Tuszów Narodowy
Krzysztof Furdyna z Tuszowa Narodowego jest absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Lublinie. Od najmłodszych lat pracuje w gospodarstwie rolnym rodziców, które 7 lat temu przejął i prowadzi wraz ze swoimi braćmi i rodzicami. Powierzchnia gospodarstwa liczy ponad 100 ha. Uprawiane są na nim zboża, rzepak, rośliny strączkowe i ziemniaki. Ponadto w gospodarstwie tym hoduje się bydło mięsne.
Wskazany do wyróżnienia rolnik swoją pracę na roli traktuje też jako pasję i wykorzystuje nabytą w czasie studiów wiedzę do jego dalszej modernizacji i rozwoju. Jest młodym człowiekiem, który swoja przyszłość wiąże z rolnictwem i miłością do ziemi ojczystej. Trudy pracy na roli łączy ze swoimi zdolnościami biorąc udział w wielu konkursach z dziedziny rolnictwa których jest laureatem.

• Z gminy Wadowice Górne
Anna i Józef Lazurowie prowadzą ponad 55-hektarowe gospodarstwo rolne na terenie w miejscowości Wampierzów.
Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli krów mlecznych czystej rasy „HF-ek”. HF-ki to bydło holsztyno-fryzyjskie hodowane w sposób celowy w jednym kierunku - mlecznym. Obecnie cały inwentarz to ok. 110 sztuk bydła, z czego 50 sztuk to wspomniane HF-ki, są jeszcze opasy / samce bydła domowego w wieku 2 lat i więcej nie kastrowane/ - 30 szt. Pozostałą resztę stanowią jałówki.

źródło: HejMielec