Kotka i Generał na spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej

27 kwietnia 2022 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Woli Mieleckiej. Tym razem mieliśmy niezwykle trudną i poruszającą powieść „Kotka i generał” gruzińskiej pisarki - Nino Haratischwili.

Autorka wyemigrowała do Niemiec. Studiowała reżyserię filmową w Hamburgu i Tbilisi. Aktualnie odnosi sukcesy jako reżyser teatralny i dramaturg. Pisze również powieści. Najbardziej znana to ,"Ósme życie (dla Brilki)”, która stała się międzynarodowym bestsellerem.

Czym i o czym jest najnowsza powieść „Kotka i generał”? Wojennym thrillerem? Powieścią psychologiczną? Prozą rozrachunkową? Nową wersją „Zbrodni i kary”? Wszystkim po trochu. To powieść inspirowana prawdziwą zbrodnią wojenną popełnioną przez rosyjskich żołnierzy na siedemnastoletniej Czeczence Elzie Kungajewej, w czasie wojny w Czeczeni w latach 90-tych.

To tragiczne wydarzenie, które można by usprawiedliwić wojennym bezprawiem i amoralnością, zmienia losy wszystkich jej bohaterów. Zmienia również  głównego bohatera Aleksandra, zwanego później Generałem i staje się jednocześnie motorem jego działania, sprawiając, że stanie się na tyle bezwzględnym i pozbawionym skrupułów, że z pełnego ideałów młodego chłopca przeistoczy się w rosyjskiego oligarchę, który zawsze znajdzie sposób, by osiągnąć swój cel. Jednak przez te wszystkie lata nie zapomni o czeczeńskiej wiosce i młodej dziewczynie, a gdy ujrzy na plakacie filmowym „jej” twarz, postanowi raz na zawsze zakończyć tę historię. Gdy obudzą się duchy przeszłości, Generał nie spocznie, nim nie zadośćuczyni starym grzechom i nie wyrówna rachunku krzywd. Pomóc mu w tym może Kotka, aktorka uderzająco podobna do Nury, czeczeńskiej dziewczyny…

Nino Haratischwili napisała powieść, w której podjęła niezwykle trudny temat: zbrodni i kary. Opisała prawdziwą historię, historię okrutną, bolesną, łamiącą serce czytelnikowi.
Udowodniła, że w niektórych przypadkach winy się nie przedawniają, a odpokutowanie za nie jest zwyczajnie niemożliwe.

Podsumowując, "Kotka i Generał" to opowieść, która ma ogromną moc, chwyta za serce, wciąga, intryguje, przeraża, poraża szczerością. Każda z przedstawionych postaci jest pełnokrwista, daje się poznać z dobrej strony, ale też z tej mrocznej. Rozpadający się Związek Radziecki, pieriestrojka, nielegalne interesy, na których powstaje klasa nowych bogaczy. Wojny, z których wracają poranieni psychicznie "bohaterowie". Bezkarność armii. Wina, pokuta, zadośćuczynienie.
I jakże aktualna, szczególnie dzisiaj!

https://www.facebook.com/wolamielecka/