Wilki aktywne w powiecie mieleckim

Na terenie gminy Przecław zauważone zostały ślady wilczej aktywności. Drapieżniki zagryzły sarnę w pobliżu zabudowań jednej z miejscowości.

To kolejne doniesienia o wilkach w okolicach Mielca, w tym roku. Dotychczas sygnały dochodziły z okolic kompleksu Puszczy Sandomierskiej na wschód od Wisłoki. Tym razem wataha miała pojawić się w lewobrzeżnej części gminy Przecław. Nie ma jednak żadnej informacji, by zwierzęta stwarzały zagrożenie dla ludzi.

Na aktywność wilków wskazuje sarna zagryziona blisko zabudowań jednej z podprzecławskich miejscowości. Mieszkańcy słyszeli także nocne wycie, które mogło wskazywać na obecność watahy. Nie doszło natomiast do kontaktu wilków z ludźmi.

Dzisiaj natomiast pojawiła się informacja o potrąceniu wilka przez samochód na terenie gminy Pilzno, w Machowej.

Już kilka dni temu Urząd Miejski w Przecławiu opublikował komunikat związany z potencjalnymi kontaktami z dzikimi zwierzętami. Podobne informacje pojawiły się w wielu gminach Podkarpacia.

- W związku z informacją Wojewody Podkarpackiego w sprawie coraz częstszych przypadków kontaktu człowieka z dzikimi zwierzętami w tym niedźwiedziami, wilkami, dzikami itp. co wynika ze wzmożonej aktywności polegającej na ich zbliżaniu się do obszarów zamieszkałych przez człowieka w poszukiwaniu żywności, a stwarzających potencjalne zagrożenie dla ludzi zwracamy się z prośbą o przekazywanie wszelkich informacji o przypadkach pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo do Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Przecławiu telefonicznie, tel. 17 2276728 lub mailowo na adres: urzadmiejski@przecław.org (informacje w postaci notatek, zgłoszeń, zdjęć) - wskazuje Urząd Miejski w Przecławiu.

- Jednocześnie przypominamy o konieczności zapewnienia opieki nad psami domowymi, o obowiązującym zakazie puszczania psów luzem bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna, a także o zakazie puszczania psów w luzem w lesie. Ponadto przypominamy o odpowiednim zabezpieczaniu pojemników na odpadki przed dostępem zwierząt w obszarach, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta - dodaje przecławski urząd.

Unikanie bliskich spotkań człowieka ze zwierzętami dziko żyjącymi oraz odpowiednie zachowanie w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu jest najskuteczniejszą formą zapewnienia bezpieczeństwa.

- Trzeba zaznaczyć, że zdrowy wilk, bez zaburzeń, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jego instynkt nakazuje mu zachowanie dystansu, bowiem strach przed człowiekiem jest dla wilka naturalny. Każde inne zachowania tego dzikiego zwierzęcia względem człowieka musi być jednak potraktowane jako potencjalnie niebezpieczne

źródło: HejMielec