Grudniowe spotkanie DKK w Woli Mieleckiej

15 grudnia 2017 roku odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Woli Mieleckiej. W miłej, świątecznej atmosferze omawialiśmy książkę Romy Ligockiej – Droga Romo. Autorka znana jest wielu czytelnikom z powieści Dziewczynka w czerwonym płaszczyku. Ten niezwykle udany debiut literacki przetłumaczono na dwadzieścia dwa języki. Inne znane utwory to: Kobieta w podróży, Tylko ja sama, Znajoma z lustra, Wolna miłość.

Droga Romo to swoista autobiografia. Autorka tak pisze o genezie powstania  powieści:
Chciałam opowiedzieć o wibrowaniu kobiecości, które zaczyna się w nas, kiedy mamy kilkanaście lat, i potem nie opuszcza już nas przez całe życie.
Chciałam opowiedzieć o trudnym kobiecym losie, o jego pierwszym uderzeniu wtedy, kiedy jesteśmy najsłabsze, niedoświadczone, po prostu młode.
Próbowałam porozmawiać ze sobą – tą sprzed lat. I dzięki pisaniu tej książki nauczyłam się tamtej niedoświadczonej dziewczynie przebaczać – przebaczać sobie.
Bo może najtrudniejszą sztuką w życiu jest umieć  samemu sobie wybaczyć
”.

Książka wywołała różne reakcje wśród czytelniczek. Jednym podobała się bardziej, innym mniej. Aneta w swej recenzji pisze tak:
Droga Romo - to książka niezwykła, piękna, momentami smutna, lecz z odcieniami radości. Mimo, że autorka odżegnuje się od stwierdzenia, iż jest to autobiografia, to znajdujemy w niej jednak motywy autobiograficzne. Nie potrafię wyjaśnić fenomenu pisania Ligockiej, która od pierwszych stron wciąga nas w „swoją” historię. Czytam jej książki odczuwając wszystkie emocje. Tak potrafi poprowadzić czytelnika przez opowieść, że nie jest w stanie pomyśleć, że to tylko fikcja literacka”.

Serdecznie zachęcam do przeczytania powieści Romy Ligockiej.

Zapraszam również na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się w styczniu 2018. Będziemy omawiać książkę Olgi Rudnickiej Diabli nadali.

Justyna Ryczek