10 lat Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu

Dyskusyjne Kluby Książki na Podkarpaciu świętowały 10 rocznicę swej działalności. Z tej okazji w dniach 29 listopada i 5 grudnia 2016 roku w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyły się uroczyste spotkania z moderatorami DKK. Wzięło w nich udział 70 bibliotekarzy z naszego województwa, którzy prowadzą kluby dla dzieci i młodzieży i dla dorosłych.

Zebranych gości powitała dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura. Podziękowała zebranym za pracę i za propagowanie idei DKK wśród czytelników naszych bibliotek.

Grudniowe spotkanie było okazją do wysłuchania ciekawej prelekcji „Intrygująca nieznajoma. O współczesnej literaturze niderlandzkojęzycznej”, wygłoszonej przez dr Bożenę Czarnecką z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spotkanie było również okazją do podsumowania 10-letniej działalności Dyskusyjnych Klubów Książki. Początek 2007 roku – to data, kiedy w podkarpackich bibliotekach publicznych swoją działalność rozpoczęły Dyskusyjne Kluby Książki. Wówczas powstało ich 21, dziś klubów działa 89 i skupiają wokół siebie zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. W tym czasie klubowicze przeczytali setki książek, prowadzili długie, czasami burzliwe dyskusje, spotykali się z wieloma ciekawymi ludźmi.
 
W Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej działa Dyskusyjny Klub Książki od stycznia 2015. Funkcjonuje w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Książki  - „Tu czytamy”. Podstawowym zadaniem DKK jest promowanie współczesnej literatury i książki wśród lokalnej społeczności. Spotkania są okazją do interesujących rozmów o wspólnie przeczytanych książkach, do wymiany osobistych wrażeń, jak również ciekawą formą spędzania wolnego czasu.  Upływają zawsze w atmosferze ożywionej dyskusji o ulubionych powieściach i pisarzach.

Opiekunem grupy jest Justyna Ryczek.