Nowy most na Wisłoce bez rond na Woli Mieleckiej

Marszałek Władysław Ortyl: w najbliższych dniach ogłosimy przetarg na budowę mostu przez Wisłokę

- Jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu na budowę mostu na Wisłoce - powiedział obecny na sesji Rady Miejskiej w Mielcu marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Potwierdził on jednocześnie finalny przebieg północnej obwodnicy Mielca.


- W przeciągu kilku czy kilkunastu dni ogłosimy przetarg na budowę mostu i części związanej z przeprawą przez Wisłokę – powiedział Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego na sesji Rady Miejskiej w Mielcu.

- Jako samorząd województwa dostrzegamy konieczność drogi, która będzie łączyła nową obwodnicę miasta przez drogę lotniskową, dalej wiaduktem nad torami, mostem przez Wisłokę, aż do miejscowości Piątkowiec – powiedział Władysław Ortyl. Marszałek potwierdził tym samym przebieg przeprawy drogowo-mostowej, którą – jak zaznaczył – należy nazywać „północną obwodnicą Mielca”.

Województwo na razie odstąpi od budowy dwóch rond

Marszałek przyznał, że najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja uwzględniająca budowę wiaduktu nad torami kolejowymi i drogą w stronę Tarnobrzega. Jak dodał, po rozmowach jest taka wola ze strony wiceprezydentów Mielca Jana Myśliwca i Tadeusza Siemka. Zadanie to ma jednak zostać powierzone powiatowi, na co starosta Zbigniew Tymuła już się zgodził. Powiat przy ewentualnym wsparciu gmin zajmie się z kolei budową odcinka drogi z Rzędzianowic do Piątkowca tak, by możliwe było kompleksowe połączenie do drogi w stronę Radomyśla Wielkiego i dalej na Tarnów.

Warto dodać, że budowa samego wiaduktu nad torami i drogą w stronę Tarnobrzega to według szacunków wydatek około 20 mln zł. Marszałek zadeklarował pomoc przy pozyskaniu dofinansowania na ten cel ze strony miasta – jego zdaniem jest możliwość na pozyskanie środków z rezerwy finansowej budżetu państwa. Samorząd miejski musi się jednak liczyć z faktem, iż nawet w przypadku uzyskania dofinansowania na poziomie 50 procent, będzie trzeba wygospodarować ok. 10 mln zł z własnego budżetu.

Władysław Ortyl dodał też, że w związku z planowaną inwestycją województwo na razie odstąpi od budowy dwóch rond, które były planowane po zjeździe z dotychczasowego mostu. Środki byłyby przekierowane na budowę odcinka drogi z Rzędzianowic do Piątkowca.

 

źródło: Hej Mielec