Nalot na komary, odkomarzanie Woli Mieleckiej

Odkomarzanie Woli Mieleckiej, Mielca i okolic. Samoloty Zakładu Usług Agrolotniczych prowadziły dzisiaj opryski przeciw uciążliwym owadom.

 

570 tysięcy złotych, pieniędzy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wydadzą gminy powiatu mieleckiego na akcję odkomarzania. Akcję prowadzoną z powietrza, przy użyciu samolotów Dromader i AN-2, których operatorem jest Zakład Usług Agrolotniczych. W piątkowy wieczór nad Mielcem i najbliższą okolicą mieszkańcy mogli obserwować jak tak akcja jest prowadzona.

Z samolotów rozpuszczane były na wysokości kilkudziesięciu metrów środki chemiczne, które powoli opadały na ziemię. Akcje odkomarzania prowadzone są zazwyczaj w godzinach wieczornych, gdy nie ma opadów deszczu i jest sucho. Wtedy ich skuteczność może być największa.

Piątkowe odkomarzanie prowadzone było równocześnie nad terenem miasta i gminy Mielec, po obu stronach Wisłoki, na całym terenie największych lęgowisk uciążliwych owadów. Odkomarzanie prowadzone tylko po jednej stronie rzeki nie byłoby skuteczne.

AN-2 rozpylał środki chemiczne nad Wolą Mielecką, Rzędzianowicami, Podleszanami,   W innych miastach regionu akcja odkomarzania prowadzona jest poprzez pracowników, którzy środki chemiczne rozpylają z niewielkich urządzeń, na ziemi.

Na Podkarpacie trafiło 2 i pół miliona złotych z MSWiA na akcję odkomarzania. Wojewoda przydzielił dofinansowania poszczególnym gminom. Do powiatu mieleckiego powędrowało 570 tysięcy złotych. Borowa otrzymała 100 tysięcy, Czermin 100 tysięcy, Gawłuszowice 100 tysięcy, miasto Mielec 70 tysięcy, gmina Mielec 90 tysięcy, Padew Narodowa 80 tysięcy, Przecław 30 tysięcy.