Ossoliniada 2006, co pisze prasa

Czas Ossoliniady

W Zespole Szkół w Woli Mieleckiej tradycyjnie uczczono święto patrona szkoły.

Co roku na Ossoliniadzie uczniowie prezentują przed lokalną społecznością swoje umiejętności. Z kolei wyróżniający się w nauce uczniowie, nauczyciele oraz rodzice otrzymują specjalne podziękowania.

Ossoliniada to nazwa święta społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej. Wprowadzono je po raz pierwszy w 2001 roku w pierwszą rocznicę nadania szkole imienia rodaka Woli Mieleckiej wielkiego patrioty, humanisty, bibliofila Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Podczas Ossoliniady uczniowie prezentują swoje uzdolnienia artystyczne i umiejętności dydaktyczne a dyrektor szkoły Kazimierz Ogorzałek wręcza nauczycielom uczniom nagrody a sojusznikom medal ,,Zasłużony dla szkoły” odznaczenie uchwalane przez Radę Pedagogiczną.

Uczniowie, którzy otrzymali nagrodę Wójta Gminy Mielec za osiągnięcia dydaktyczne w roku szkolnym 2005/2006
Sylwia Rzegocka - laureat Powiatowego Konkursu Matematycznego klas II gimnazjum
Barbara Bernat – laureatka Powiatowego Konkursu Ortograficznego
Natalia Bawół – laureatka Powiatowego Konkursu Poezji Religijnej
Joanna Mieszkowicz – II miejsce w województwie na 100 m w Gimnazjadzie
Ewelina Pomykała - I miejsce w powiecie w biegu na 600 m
Norbert Serafin – laureat Finału Rej. Gimnazjady w zespołowych grach sportowych i LA
Grzegorz Bury – I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym kl. V
Sławomir Spyra - I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym kl. V
Agnieszka Tomczyk - I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym kl. V

Wyróżnieni nauczyciele - R. Gąbka, M. Jastrząb, I. Kapuścińska, L. Przebieglec i A. Róg

Rodzice z medalem
,,Zasłużony dla szkoły”- Zbigniew Wicherski i Franciszek Dengler

Jest to również święto lokalnej społeczności. W tym dniu odbywa się festyn ludowy pod patronatem samorządu wiejskiego.

Szkoła w Woli Mieleckiej podtrzymuje pamięć o wielkim rodaku już prawie 40 lat. W 150 rocznicę ustanowienia fundacji Ossolińskich w szkole w 1967 roku odbyła się sesja popularno-naukowa z udziałem przedstawicieli Biblioteki Narodowej i Wydawnictwa Ossolineum z Wrocławia oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Od tego czasu pamięć o Józefie Maksymilianie Ossolińskim kultywowano na lekcjach wychowawczych. Następnie w latach 1998 – 2000 podjęto starania o nadanie imienia J.M. Ossolińskiego. Starania te zostały uwieńczone sukcesem i 18 czerwca 2000 r. z woli mieszkańców, nauczycieli tej szkoły Rada Gminy Mielec podjętą uchwałą ustanowiła imię szkoły i nadała sztandar, który ufundował Dyrektor Wydawnictwa Ossolineum we Wrocławiu.

Od tego czasu przyjęto  program tradycji szkolnych, w którym obok corocznej Ossoliniady organizuje sie również festyn sportowy pod nazwą Józefiada w dniu imienin patrona. Stałą formą w pracy wychowawczej są lekcje poświęcone patronowi jak również konkursy wiedzy i sesje popularno-naukowe. W szkole utworzono też ekspozycję poświęconą J.M. Ossolińskiemu.

Ossoliniada 2006 to czas prezentacji, odznaczeń, podziękowań i dobrej zabawy. W tym roku reżyserem dwugodzinnego przedstawienia była Małgorzata Jastrząb. Scenariuszem i przygotowaniem uczniów, zajęła się Urszula Danel. Jak co roku  dzieci i młodzież zaprezentowali na scenie bogaty program – były piosenki (przygotowane pod okiem W. Ozgi), recytacje, spektakle teatralne: ,,Historia książki” (przygotowanie D. Giza) oraz ,,W świecie baśni i legend” (przygotowanie U. Danel). Nie zabrakło także pokazów sprawności gimnastycznej (przygotowanie K. Ogorzałek) oraz tańców: poloneza i walca (przygotowanie B. Dziekan – Gąbka, I. Kapuścińska), koziołka w wykonaniu uczniów klas ,,0” oraz cherlederek. W programie znalazły się również pokazy sprawności strażaków OSP, karate oraz koncert zespołu Yo-Yo.  Nie zabrakło też emocji sportowych. Na boisku Startu Woli Mieleckiej odbył się ostatni w tej rundzie mecz gospodarzy ze Strzelcem Frysztak. Ossoliniadę zakończyła zabawa taneczna w plenerze i pokaz sztucznych ogni.


Na tegoroczną Ossoliniadę przybyła, jak co roku, posłanka Krystyna Skowrońska
oraz marszałek województwa podkarpackiego Leszek Deptuła i Zdzisław Nowakowski, przewodniczący Rady Miasta Mielca.