Bierzmowanie młodzieży z Woli Mieleckiej w mieleckiej Bazylice

10 kwietnia 2014 roku w Bazylice pw. Św. Mateusza w Mielcu, 29 młodych parafian z Woli Mieleckiej przyjęło sakrament bierzmowania, którego udzielił im ks. bp dr Wiesław Lechowicz. Wraz z naszymi parafianami sakrament przyjęło 69 młodych z Mielca z parafii Bazylika i 21 z parafii z Rzędzianowic.

 

 

Młodzież przyjęła umocnienie siedmioma darami ducha św. : mądrości, rozumu, rady, umiejętności, męstwa,

pobożności i bojaźni Bożej.

Te dary mają skutki duchowe:

- dar mądrości, aby odróżnić dobro od zła
- dar rozumu, aby odróżnić prawdę od fałszu
- dar rady, aby w trudnych sytuacjach wybrać zawsze to, co  się Bogu podoba
- dar umiejętności, aby wybrać najlepszą drogę prowadzącą do Boga
- dar męstwa, aby odważnie świadczyć o Chrystusie
- dar pobożności, aby chcieć wielbić Boga
- dar bojaźni Bożej, aby lękać się grzechu
Wszystkim bierzmowanym gratulujemy i życzymy aby byli poddani Duchowi św. w swoim życiu.

 

Ks. Paweł Herudziński


{morfeo 37}


Co koniecznie trzeba wiedzieć o bierzmowaniu
• Sakrament bierzmowania może przyjąć każdy człowiek ochrzczony, który go jeszcze nie przyjął. Kandydat powinien być odpowiednio przygotowany, a przed przyjęciem bierzmowania powinien przystąpić do sakramentu pokuty. W Katechizmie Kościoła Katolickiego sprecyzowano, że powinien osiągnąć „wiek rozeznania”, czyli taki, w którym sam potrafi podejmować decyzje w sposób odpowiedzialny i dobrowolny.

• Szafarzem, czyli tym, który udziela bierzmowania, jest biskup. Może on, jeśli zachodzi taka potrzeba, upoważnić do tego także innych księży.

• Świadkiem bierzmowania może być osoba, która przyjęła wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, Eucharystię, bierzmowanie) i prowadzi życie zgodne z zasadami wiary. Zadaniem świadka jest troska o to, by bierzmowany wypełniał obowiązki wypływające z przyjęcia tego sakramentu. Dla podkreślenia związku z chrztem zaleca się, aby był nim jeden z rodziców chrzestnych - najlepiej ojciec dla chłopca, matka dla dziewczyny.

• Obrzęd sakramentu bierzmowania obejmuje: gest włożenia rąk, który oznacza błaganie o dar Ducha Świętego dla bierzmowanego; namaszczenie krzyżmem świętym (sporządzonym z oliwy i wonnego balsamu, poświęconym przez biskupa w Wielki Czwartek) przez nakreślenie znaku krzyża na czole, co symbolizuje wyciśnięcie znamienia, szczególnego znaku Ducha Świętego w duszy bierzmowanego. Jednocześnie biskup wypowiada słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”. Obrzęd kończy dialog biskupa z bierzmowanym: na słowa: „Pokój z Tobą” bierzmowany odpowiada: „I z duchem twoim”. Zastąpił on gest lekkiego uderzenia w policzek, symbolizujący pocałunek pokoju. W czasie namaszczenia świadek kładzie prawą rękę na ramieniu bierzmowanego.