Niedziela Palmowa 2014

Niedziela Palmowa to jedno z najważniejszych świąt w kościele. Niedzielę Palmową obchodzimy na tydzień przed Wielkanocą, w tym roku wypada 13 kwietnia. Tego dnia przynosimy do kościoła palmy, które zostają poświęcone i zabrane przez wiernych do domu, by chroniły od katastrofy.

 

Niedziela Palmowa w kościele katolickim obchodzona jest jako wspomnienie tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy przed śmiercią. Wierni przynoszą do kościołów palmy, by je poświęcić, a później zanoszą je do domów i przetrzymują do następnych świąt. Chociaż nasze palmy wielkanocne nie przypominają palem jakie mieli wiwatujący na cześć Jezusa ludzie to symbol pozostał.

W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Wierni przynoszą do parafii palemki - symbol życia, które się odradza. Gałązki są święcone przez księży. Na Kurpiach i na Podkarpaciu zachowała się tradycja przygotowywania ogromnych, kilkumetrowych palm.

W niektórych parafiach odbywają się procesje z palmami. To nawiązanie do radosnej atmosfery triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wiwatujący tłum słał wówczas przed Chrystusem gałęzie palm oraz płaszcze i wołał "hosanna”.

Na mszach odczytywana jest męka Jezusa. W ten sposób Kościół chce przypomnieć wiernym, że radosne przybycie Chrystusa i jego udręczenie są ze sobą ściśle związane.

Od 1984 roku w Niedziele Palmową Kościół katolicki obchodzi Światowe Dni Młodzieży. To spotkania młodych katolików, które odbywają się na zmianę dwa razy w diecezjach, raz w jednym konkretnym miejscu na świecie. W 2016 roku będzie to Kraków

Wierni najczęściej przynoszą palmy wykonane z suszonych kwiatów i traw barwionych na kolorowo, albo gałązki wierzby, bazie.


{morfeo 34}


ZOBACZ film

Niedziela Palmowa, Wola Mielecka 13.04.2014
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherski