Niedziela Palmowa w płatkach śniegu

Poświęcenie palm i procesja w Parafii pod wezwaniem Bożej Opatrzności odbyła się przed Mszą św. o godz. 11. Podczas procesji padał śnieg. Po jej zakończeniu odbył się konkurs palm, w którym każdy uczestnik otrzymał nagrodę.

Na rusztowaniach budowanego kościoła mieszkańcy wykonali chyba największą palmę na całym Podkarpaciu.


Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce już od średniowiecza. To pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający przybycie Jezusa do Jerozolimy. W 2012 r. Niedziela Palmowa przypada 1 kwietnia.

To właśnie w Niedzielę Palmową w kościołach poświęcane są palmy wielkanocne. Tradycja wiąże się z tym, że są przygotowane z gałązek wierzbowych, powplatanych kosmyków siana, słomy, suchej trawy, a także kolorowych kwiatów z bibuły i wstążek.

Ta piękna ozdoba symbolizuje nieśmiertelność duszy oraz zmartwychwstanie. Wierzba z kolei jest symbolem odradzającego się życia na wiosnę. Najpiękniejsze palmy wystawiane są w kościele na okres świąteczny, a później często trafiają do regionalnych muzeów.


- Niedziela Palmowa 2012, zobacz film


W Polsce środkowej i wschodniej zwyczajem było uderzanie się palmami po wychodzeniu z kościołów, co oznaczało przekazywanie sobie witalności, żywotności, życzenia bogactwa i zdrowia.

Dawniej wierzono również w funkcje ochronne palmy więc skruszone rośliny z poświęconej palmy wrzucano do różnych leków, naparów, gdyż wierzono, że mają one lepsze właściwości lecznicze. Umiejscowienie palmy podczas burzy w oknie, chroniło dom przed pożarem wynikającym z uderzenia piorunów.

ZOBACZ galerię zdjęć