Dyskusyjny Klub Książki w Woli Mieleckiej świętował pierwsze urodziny!

29 stycznia 2016 roku odbyło się spotkanie DKK w Woli Mieleckiej, który świętował w tym dniu mały jubileusz. Minął bowiem rok działalności naszego klubu, który liczy obecnie 10 członków. Spotykamy się raz w miesiącu, by w miłej atmosferze podyskutować o wybranej książce i podzielić się opiniami i subiektywnymi wrażeniami z lektury.




Przypomnijmy, że Dyskusyjne Kluby Książki funkcjonują przy wparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki w Warszawie od 2007 roku i przy koordynacji bibliotek wojewódzkich.

Celem programu, w ramach którego działają Dyskusyjne Kluby Książki jest wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury - udział w życiu literackim, spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, możliwość twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z książek i literatury. Projekt ma na celu promować współczesną literaturę polską i obcą oraz przybliżać sylwetki pisarzy.

Dyskusja nad książką z innymi czytelnikami umożliwia poszerzenie horyzontów literackich. Dyskusyjny Klub Książki poprzez swoja działalność podnosi rangę czytelnictwa i książki wobec innych konkurencyjnych sposobów spędzania wolnego czasu. W podkarpackich bibliotekach działa 85 takich klubów.

Na piątkowym spotkaniu omawialiśmy ,,Mgłę” Kai Malanowskiej.

Kaja Malanowska to ciekawa postać wśród współczesnych pisarzy. Z wykształcenia biolożka, pracująca w społecznym gimnazjum, zajmująca się uchodźcami, autorka poczytnych i nagradzanych powieści, współautorka książki „Edukacja. Przewodnik krytyki literackiej”. Mówią, że pisanie bierze się z czytania. Jak widać na przykładzie pisarki Kai Malanowskiej-twórczość, bierze się z szerokich zainteresowań.

.„Mgła” to kryminał – bo z takim gatunkiem mamy tu do czynienia – o zaskakującej fabule, mroczny i tajemniczy, z wyrazistymi postaciami. Opisuje tło społeczne i utarte schematy myślowe, jakimi posługujemy się w ocenie innych ludzi. Poruszone zostają problemy manipulacji, przemocy i stereotypów.

Główną postacią książki jest Ada Rochniewicz, która wraz z nowym partnerem, komisarzem Sawickim prowadzi dochodzenie w sprawie zagadkowej śmierci pewnej kobiety.  Kolejne odkrycia prowadzą komisarzy z warszawskiej komendy do środowisk imigrantów i wyznawców tajemniczego kultu religijnego. Życie osobiste bohaterów też się wikła i przeplata z odkrywaniem przerażającej intrygi. Dużo dają do myślenia opisywane tu relacje pomiędzy bliskimi osobami a jednak pełne psychicznego oddalenia. Wszystko to dzieje się w Warszawie spowitej mgłą, która podkreśla atmosferę niesamowitości i grozy dodatkowo spotęgowanej przez nadprzyrodzone zdolności głównej bohaterki.


Wciągająca i trzymająca w napięciu kryminalna intryga powoduje, że chce się przeczytać kolejną książkę Kai Malanowskiej, dodaje Anna – nasza klubowiczka.

Kolejne spotkanie odbędzie się 19 lutego o godz. 16:30. Tym razem zgłębimy treść powieści „Milcząca siostra” amerykańskiej pisarki Diane Chamberlain. Zapraszamy serdecznie.

Justyna Ryczek – opiekun grupy.